• İnternetten Alışverişte Güvenli Yol, Ön Ödemeli Kartlar

    Bildiğimiz gibi günümüzde internetten alışveriş çok kullanılan bir yöntem oldu. Tabii bu yolu istismar edenler ve insanları bu yol ile dolandırmaya çalışanlar da mevcut. Birçok kişi dolandırıcılar yüzünden internetten alışverişe pek sıcak bakmıyor. Kendi kredi kartı bilgilerini internetten dolandırıcılara kaptırmak istemiyor. Bunun önüne geçmenin birçok yolu var. Bunlardan biri bir ön ödemeli kart kullanmak. Ayrıca ön ödemeli kartlar kredi kartı almaya yaşı tutmayanlar için de tercih edilebiliyor. Bu yazımızda da bu ön ödemeli kartlardan, işlev ve amaçlarından bahsedeceğiz.

     Ön ödemeli kartlar, adı üzerinde paranızı önceden yatırarak alışveriş yapabildiğiniz, kredi kartı mantığıyla çalışan ama sizin hiçbir riske girmemenizi sağlayan kartlardır. Tıpkı faturasız bir hatta yatırılan para gibi. Pek çok marka bu kartlardan çıkarmıştır. İNG Bank aracılığıyla çıkarılan İninal Kart, Paypal’ ın çıkartmış olduğu Paypal Nakit Kart, PayBy.Me Kart, bunlara örnektir. Bu kartların amacı büyük küçük herkesin internetten daha güvenli alışveriş yapmasını sağlamaktır.

     Bu kartları elde etmek için önce satın almalısınız. İninal kartı almak için birçok yol bulunuyor. Migros, Tansaş, İNG Bank, D&R ve PTT ve sitesine (www.ininal.com) girerek öğrenebileceğiniz daha birçok yerden alabilirsiniz. Ayrıca kendi sitesinden sipariş ederek de alabilirsiniz. Kartın ücreti sadece 5 TL’ dir. Bu kartı almak için en az 12 yaşında olmanız yeterli. Para yatırma işlemi için ise yine Migros, PTT, PTT ATM’ lerini ve daha birçok yeri kullanabilirsiniz. Fakat ön ödemeli kart, İninal Kart’a yüklediğiniz parayı geri çekememektesiniz. İninal yetkilileri bu konu hakkında çalışıyor ve para çekme sistemini getirmeyi düşünüyorlar.

     Diğer bir tercih olarak ön ödemeli kart, Paypal Nakit Kart alabilirsiniz. Bunu almak için Paypal Nakit Kart’ ın sitesine girerek internetten adresinizi yazıp kartı evinize kadar ücretsiz getirebilirsiniz. Bu kartı almak için 15 yaş ve üstü olmalısınız. Paypal Nakit Kart’ ın İninal Kart’a göre avantajı TEB ATM’ lerinden para çekebilmenizdir. Fakat İninal Kart Paypal Kart’a göre daha çok tercih ediliyor. Ayrıca Paypal’ ın kendi sitesi ile kartınızı birleştirebiliyorsunuz. Yalnız Paypal’ ın sitesine kayıt olmak için 18 yaş ve üstü olmalısınız. Bazıları siteye yaşını büyük yazarak kayıt oluyor. Bu durumda bir sorun çıkmadığı uygulayanlar tarafından belirtiliyor.

     Daha birçok ön ödemeli kart vardır. Bunların hepsini anlatsak bu yazımız bir destan olur. Bu yüzden en çok kullanılan Paypal ve İninal Kartlar hakkında bahsettik. En çok sorulan sorulardan biri bu kartların sadece internet alışverişinde mi kullanılabildikleridir. Cevap olarak hayır diyoruz. Bu kartlar bir kredi kartı mantığına dayandığı için ne “MasterCard” yöntemini kullandığı için kredi kartı geçen her yerde kullanılabilirler. Anlayacağınız ön ödemeli kartlar çok kullanışlı. İhtiyacı olan herkesin kullanmasını tavsiye ederim.

İnternetten Alışverişte Güvenli Yol, Ön Ödemeli Kartlar hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

İnternetten Alışverişte Güvenli Yol, Ön Ödemeli Kartlar hakkında yorum yaz