• Giyinebilir Teknoloji

Son 10-15 yıl içerisinde teknoloji epeyce bir aşama kat etti.  Bir zamanlar tuşlu telefonlar bile lüks sayılırken şimdilerde akıllı telefon ihtiyaç haline dönüştü. Tüplü televizyonlar yerini Dev plazma ünitelerine bıraktı. Evet, hayat hızla akıyor ve akan zaman içerisinde teknoloji, hayatı hızla değiştiriyor.

Pek çoğumuzun aşina olmadığı ancak son günlerde medyada yer almaya ve adı tanıtılmaya çalışılan giyilebilir teknolojiden bahsedeceğiz.

Giyilebilir teknoloji; üzerimizde taşıdığımız aksesuar ve giyim eşyalarının elektronik tabanlı olması yahut, bilgisayar sistemi üzerinden işletiliyor olması anlamına gelmekte. Kapsamı ve kullanım alanı oldukça geniş olan bir teknoloji. Akıllı telefonlarla birleşen saatler, farklı teknolojik fonksiyonlara sahip bileklikler, spor dallarında kullanılan aygıt ve nesneler… Giyilebilir teknoloji pek duyulmamış bir konu olabilir fakat bu alanda oldukça fazla ürün mevcut.

Giyilebilir teknoloji; sağlık alanında, spor dallarında, aksesuar amaçlı kullanımda veya kişisel hobilere bağlı olarak tercih sebebi olabilir. Oldukça verimli teknolojik gelişmeler sağlamasına karşın giyilebilir teknolojinin en temel sorunu diğer teknolojik cihazlarda olduğu gibi şarj edilmeden kullanılamıyor olmalarıdır. Günün her saatinde kullanımımızda olması gereken yani buna yönelik tasarlanmış bir ürün için bu oldukça büyük bir sorundur. Bu sorunu aşmak adına üreticiler yeni nesil şarj cihazları ve bataryalar, kendi kendini şarj edebilir özellikte ürünler üretmeye çalışmaktalar.

Giyilebilir teknoloji; şimdilik temel bazı özellikleri karşılamak amacıyla üretiliyor olsa da gelecekte dünyanın ve insanlığın düzenini değiştirebilecek nitelikte büyük adımlar atılabileceği düşünülüyor. İleriki dönemlerde biyomedikal alanda yapılabilecekler epeyce bir tartışılıyor. beyin fonksiyonlarının yapısını ve işleyişini tetikleyerek duyu organlarının işlevini artırmaya yönelik impalantlar kullanılabileceği bile söylentiler arasında. Bu durum kimi bilim insanları tarafından robotlaşmaya yönelik atılan teknolojik adımlar olarak nitelendirilerek eleştiriye tabi tutuluyor.

Giyinebilir Teknoloji Hakkında Merak Edilenler hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

Giyinebilir Teknoloji Hakkında Merak Edilenler hakkında yorum yaz