• Project Tango

Lenovo geçtiğimiz günlerde üretimi ilk kez yapılacak olan Project Tango telefonunu duyurdu. İlk atılımları 2014 yılında yapılan telefonun üretimi ise bu yıl gerçekleşiyor! Peki, telefon bizlere ne gibi özellikler sunacak?

Google, Project Tango telefonlar üzerinde yaklaşık iki yıldır çalışıyordu. Bu telefonu ilk tanıtan marka ise Lenovo oldu. Şuan için telefonun üç farklı modeli bulunuyor. Bu modellere göz atmadan önce ilk olarak Peoject Tango’nun ne olduğuna ve genel özelliklerine göz atalım.

Project Tango, bir Google çalışmasıdır. Bu telefon üzerinde birçok farklı sensör yer alıyor ve bu sensörler yardımıyla da ortamın üç boyutlu modelli oluşturulabiliyor. Cihazlar bu sayede bulundukları ortamı analiz edebilmekte ve üç boyutlu verileri taranabilir hale getirmektedir. Söz konusu teknolojide insan gözü gibi iki farklı kamera kullanılmaktadır. Kameralar arasındaki mesafe ve merkez doğrultu açıları bilindiği için her bir noktanın, her bir kameradaki izdüşümü basit geometrik hesaplamalar ile belirlenebiliyor.

Lenovo PHAB2 Pro, Lonovo Project Tango ailesine mensup olan telefon modelleri arasında en çok dikkat çekeni. Telefonun Quad HD çözünürlüğünde 6.4 inçlik ekranı bulunuyor. Cihaz üzerinde 8 çekirdekli Snapdragon 652 işlemci bulunuyor. Ayrıca 4 GB RAM ve 64 GB artırılabilir hafıza mevcut.

Lenovo’nun PHAB2 Pro modeli üzerinde toplam 4 farklı kamera yer alıyor. Çekimlerin yapıldığı kamera 16 MP, ön kamera ise 8 MP çözünürlüğüne sahip. Haritalama içinse cihaz üzerinde derinlik ve hareketler algılama kameraları bulunuyor.

Ses teknolojisi olarak cihazda Dolby Atoms + Dolby 5.1 ses sistemi tercih edilmiş. Bunun yanı sıra cihazın pil kapasitesi 4.050 mAh ve hızlı şarj özelliğine sahip. Bu özelliklerin yanı sıra cihaz üzerinde parmak izi tarayıcısı bulunuyor. PHAB2 modelinin altın ve gri renk seçenekleri bulunuyor. Telefon Ağustos ayı gibi 499 dolardan satışa çıkartılacak.

Project Tango ailesinin bir diğer üyesi ise Lenovo PHAB2 Plus. Bu modelin arka tarafından toplam iki adet kamerası bulunuyor. Kameraların lenslerinde Leica’nın imzası bulunuyor. Modelde görüntü işlemcisi olarak da Fujitsu Milbeaut işlemcisi kullanılmış.

F/2.0 diyagramına sahip olan 13 MP’lik kameralar düşük ışıkta dahi net bir çekim imkânı sunuyor. Ayrıca çekimlerinizi yaparken bokeh etkisini de verebiliyorsunuz. Kamera üzerinden birçok filtreleme yapılabildiği için çoğu ayarı el ile manuel olarak yapmanız gerekiyor.

Bu modelde 6.4 inçlik Full HD bir ekran kullanılıyor. İşlemci olarak MediaTek sekiz çekirdekli MT8783 tercih edilmiş. 3 GB RAM’a sahip olan telefonun 32 GB artırılabilir hafızası bulunuyor. İlk modelde olduğu gibi bu modelde de 4.050 mAh kapasitesinde pil kullanılıyor ve cihazda parmak izi okuyucusu mevcut.

Lenovo PHAB2 serisinin giriş modeli ise Lenovo PHAB2. Cihazda 6.4 inçlik HD ekran bulunuyor. Dört çekirdekli MT8735 1.2 GHZ frekanslı işlemcinin tercih edildiği cihaz 2 GB RAM ve artırılabilir 16 GB depolama birimine sahip. Bu model üzerinde 13 MP kamera yer alıyor. Çekimler sırasında odaklamayı hızlandırmak için Sony’nin Xperia cihazlarında tercih ettiği gerçeklik modları kullanılıyor. Ön kamera ise Plus modelinde olduğu gibi 5 MP. Bataryası ise 4.050 mAh kapasitesinde.

Lenovo'dan İlk Project Tango Telefon hakkında yorumlar

  • Kerem | 15:43:26 | 31/Temmuz/2017 |

    Ne zaman çıkıcak

Lenovo'dan İlk Project Tango Telefon hakkında yorum yaz