• Bilgisayar Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Günümüzde en çok kullanılan teknolojik aletlerin başında gelen bilgisayarlar, artık her evde bulunmakta kalmayıp birden fazla dahi bulunabiliyor. İnsanlar parayı zor kazanmalarına rağmen rastgele harcayabiliyorlar. Rastgele bir bilgisayarı aldıktan sonra birçok şikâyeti de yanında satın alıyorlar. Şimdi sizlere bilgisayarı alırken hangi hususlara dikkat etmeniz gerektiği konusundan biraz bahsedeceğim.

Bütçenizi Belirleyin

Bilgisayar almaya karar verdiğinizde ilk önce bir bütçe belirleyin. Çünkü eğer bütçe belirtmezseniz inan binlerce ürün arasında işin içinden çıkamazsınız. Aynı zamanda en alt seviye bilgisayar ile en üst seviye bilgisayar arasında dağlar kadar fiyat farkını da göz önünde bulundurmalısınız. Sizi zorlamayacak, aldığınızda da yeterli özellikleri ile başınızı ağrıtmayacak bir model için kendi bütçenizi belirlemek zorundasınız.

Ne için Kullanacaksınız?

Bilgisayarlar genel olarak birbirine benzese de gerek yazılımsal gerekse donanımsal olarak birbirinden farkları bulunur. 2 farklı işlemci dahi sizin seçeceğiniz sistemde hayati fark yaratabilir. Onun için bilgisayarınızı hangi amaçla alacağınızı belirleyin. Eğer yüksek performanslı oyunlar oynayıp, grafik işleri yapacaksanız, ekran kartı ve işlemci kadar ram konusuna da dikkat etmelisiniz. Siz eğer bilgisayarı sadece ofis işlerimde kullanayım bana seri olsun diyorsanız, ekran kartı yüksek bir model sizin için gereksiz olacaktır. Çünkü siz daha çok işlemci ve ram arabirimi kullanacaksınız. Ya da ben sadece internette dolaşacağım, video izler, sosyal medya da takılırım diyorsanız, sizin işinizi orta seviye cihazlarda rahatlıkla görecek boş yere yüksek donanımlı cihazlara para vermek zorunda kalmayacaksınız.

Masaüstü mü Laptop mu?

Her iki bilgisayar tipinin de birbirine göre artıları ve eksileri bulunmakta. Sizin ihtiyacınız taşınabilir bir bilgisayarsa, sürekli seyahat eden biriyseniz ve iş için kullanacaksanız bunun için genelde laptop veya notebook tarzı cihazlar tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Ancak siz performans olarak daha yüksek performans istiyor daha geniş bir ekran istiyorsanız, özellikle grafik ve yazılımsal çalışamalar da bulunacaksanız yahut oyun oynamak istiyorsanız masaüstü bilgisayar seçimi sizler için daha faydalı olacaktır.

Satış Sonrası Destek Önemli mi?

Ürünü aldıktan sonra bir sorun oluştuğunda herhangi bir bilgisayar tamircisine gitmek istemeyebilir ve hiç uğraşmadan direk satın aldığınız firmanın servisine gönderebilirsiniz. Burada karar size aittir, gerekirse ben bilgisayardan anlarım bozulursa veya bir sorun da oluşursa kendim ilgilenirim diyorsanız, kendi ihtiyacınıza göre seçtiğiniz donanımlar ile toplama bilgisayar dahi yapabilirsiniz. Burada asıl önemli olan sizin için hangisinin önemli olduğudur.

Bilgisayar Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? hakkında yorumlar

  • Alican | 13:22:37 | 08/Ağustos/2016 |

    Yararlı bir paylaşım olmuş. Teşekkürler.

Bilgisayar Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? hakkında yorum yaz