• 5G İçin Çalışmalara Hız Verildi

Kısa süre önce 4. 5G ile tanışan ve henüz bu teknolojiye uyum sağlamaya çalışan ülkemizde teknoloji alanında dev bir adım daha atıldı ve 5G teknolojisi için çalışmalar başladı.
5G teknolojisine geçmek amacıyla başlatılan çalışmalar doğrultusunda Türkiye Bilimse ve Teknolojik Araştırma Kurumu olan TÜBİTAK, bu alanda yürütülen tasarı ve prototip çalışmalarına destek verecek. 
İHTİYAÇLARA CEVAP VERMEK İÇİN ÜNİVERSİTE VE FİRMALARDAN DESTEK ALINACAK
Teknolojinin her geçen gün daha da ileriye gitmesi be yeni nesil servisler ile yeni nesil nesnelerin ortaya çıkması bu teknolojik ürünlerin kullanımını sağlayacak olan internet ve mobil veri trafiğinin ilerleyen zamanlarda katlanarak büyüyeceği öngörüsü ile yeni ihtiyaçların ortaya çıkacağı tespit edildi. Tespiti yapılan ihtiyaçlara cevap vermek amacıyla, 5G mobil teknolojilerinin tasarısı ve geliştirilmesi doğrultusunda yapılan çalışmalar da hız kazanmaya başladı. 5G standardizasyonu henüz devam ederken, bu konuda ivme yakalayabilmek için Türkiye'deki üniversitelerden ve firmalardan da destek sağlanması planlanıyor.
BELİRLENEN PROJELER DESTEK ALABİLECEK
 5G ile ilgili yapılacak olan çalışmalardan, 5G modem prototiplerinin geliştirilmesi, cihazdan cihaza yapılacak olan iletişim ile ilgili protokol ve prototiplerin geliştirilmesi, Milli Frekans Planı dikkate alınması ile esnek frekans ve bant genişliği kullanan yeni nesil radyo erişimi ağı teknolojilerinin geliştirilmesi, farklı yetenekleri bulunan cihazların haberleşmesine yönelik olarak ortaklaştırılmış ağ erişim teknolojileri alanında yapılacak olan Ar- Ge faaliyetlerine destek verilecek. 
FARKLI PROJELER DE DESTEKTEN FAYDALANABİLECEK
Ayrıca 5G sistemleri çalışmaları kapsamında yazılımları tanımlı olan ağ ve ağ fonksiyonlarını sanallaştırma teknolojilerinin prototiplerinin geliştirilmesine, ağ kaynaklarının verimli kullanılması amacıyla bilişsel 5G ağının yönetiminin planlanması ve bunlara ait yazılımların geliştirilmesi, 5G için gerekli olan güvenlik protokollerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar ile 5G için geliştirilecek olan test ve simülatör cihaz projeleri de verilecek olan destekten faydalanabilecek.
KOBİLERE YÜZDE 75 DESTEK
5G teknolojileri ile ilgili yapılacak olan çalışmalara verilecek olan destek kapsamında bu projeleri geliştirenlerin en az bir üniversite veya araştırma merkezinden danışmanlık alması şartı bulunuyor. Yapılan çağrı kapsamında geliştirilen projeler arasında bütçesi 4 milyon liraya kadar olanlara destek verilecekken, destek oranı ise büyük ölçekli kuruluşlar için yüzde 60, KOBİ'ler için ise yüzde 75 olarak verilecek.

5G İçin Çalışmalara Hız Verildi hakkında yorumlar

  • Kadir | 13:28:23 | 08/Ağustos/2016 |

    Keşke 5G yerine adil kullanım kotasını kaldırmak için çalışmalara bağlansa. İnternet sorunlarının en başında AKK geliyor.

5G İçin Çalışmalara Hız Verildi hakkında yorum yaz