Google Play içerisindeki ebeveyn kontrolü sayesinde, Google Play üzerinden indirilebilen içeriklere belirli sınırlamalar getirmeniz mümkündür. Gerek çocuklarınız için gerekse de istemediğiniz bir durumun oluşmaması için bu kontrolleri kullanmanız söz konusu.

Ebeveyn kontrolleri neden oldukça kullanışlıdır?

Standart olarak, telefonunuzu kullanan kişilerin aynı zamanda telefondan herhangi bir içeriği indirme veya telefona bir program kurma yetkileri de bulunmaktadır. Ebeveyn kontrollerini açtığınızda ise, indirilen veya satın alınan içeriklere sınırlamalar getirebilirsiniz.

Not: Ebevyn kontrolleri doğrudan bir link içeren içeriklerin görüntülenmesini engellemezler.

Ebeveyn kontrolleri nasıl açılır?

Bir kere ebeveyn kontrollerini ayarladığınız zaman, kontrolleri istediğiniz zaman açıp kapatabilirsiniz. Onları tekrar açtığınızda ve yeni bir şifre ürettiğinizde, eski ayarlarınız geçerli olacaktır. Bu sayede bir cihazı ebeveyn kontrolüne ihtiyaç duymayan aile bireyleri ile paylaşmanız da mümkün olacaktır.

Android cihazınız içerisindeki Play Store’u açın.
Üst sol köşedeki ayarlar sekmesine girin. Burada daha sonra Ebeveyn kontrollerini seçin. Ayarlar > Ebevyn kontrolleri.
Ebeveyn kontrollerini açın.
Bir şifre belirleyin. Bu sayede diğer kullanıcılar ebeveyn kontrollerini değiştirebilmek için bu şifreyi bilmek durumundadırlar. Ailenizin kolay tahmin edemeyeceği bir parola seçmeniz önerilir.
Filtrelerinizi seçin:

Uygulamalar, Oyunlar, Filmler ve Televizyon:  Bu bileşenler için indirme ve satın alma ile ilgili kriterler belirleyin.
Müzik ve Kitaplar: İndirmeleri mi yoksa belirli bir içeriği mi engellemek istediğinize karar verin.

Ebeveyn kontrolleri sadece onları eklediğiniz cihazlar da etkin olacaktır. Başka bir cihaza ebeveyn kontrolü eklemek için, o cihazda da bu adımları tekrarlamanız gerekir. Eğer bir cihaz içerisinde birden fazla kullanıcı varsa, her biri için farklı ebeveyn kontrolleri ayarlarını yapmanız da mümkün.

Not: Ebeveyn kontrolleri tüm ülkeler için geçerli bir uygulama değildir. Eğer söz konusu kontrollerin geçerli olmadığı bir ülkeye giderseniz, bu durumda siz geri evinize dönene kadar geçerli olmayabilirler.

Google Play Ebeveyn Kilidi Rehberi hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

Google Play Ebeveyn Kilidi Rehberi hakkında yorum yaz