• DDR5 Ramler Yolda

Bir zamanlar DDR4 RAM’ler bir hayli pahalıydılar. Fakat zaman geçtikçe bu tür RAM’ler de kolaylıkla satın alınabilir fiyat aralıklarına girdiler. DDR3’ler gibi DDR4’ler de günümüzde herkesin bütçesine uygun bilgisayar parçalarından. Şimdi ise bilgisayar piyasasına girmeye hazırlanan yeni bir RAM’in duyumlarını almaya başladık. Uzmanlar söz konusu yeni RAM’in 3 yıl içerisinde gelmesini beklemiyorlar. Yani 2020’ye kadar DDR5 RAM’ler için geri sayım devam edecek gibi görünüyor. RAM’lerin özelliklerinin neler olacağı bilgisayarlar da hızı arttırıcı ne tür etkiler yaratacağı ise henüz merak edilen konular arasında kalmaya devam ediyor.

Tabi ki DDR5 RAM’lerin daha yüksek limitlere sahip olacağını söyleyebiliriz. Konu DDR4’ler olduğunda limit 128GB fakat DDR5’ler de bu değerin daha yüksek performans ve daha yüksek bant genişliği anlamına gelmesi söz konusu. Söz konusu DDR5’lerin öncelikle serverlar için piyasalara çıkması daha sonrasında devam eden süreçte ise kişisel bilgisayarlar ve laptoplarda da kullanılabilir hale gelmesi bekleniyor. Serverlar da kullanımı ve kişisel bilgisayarlar için kullanımı arasında ise 12 ila 18 aylık bir sürenin geçmesi de söz konusu.

Uzmanların konu hakkındaki yaptıkları açıklamalara göre DRAM’lerde meydana gelecek değişimler çok büyük bir pazarın oluşmasına yol açabilecek. Şirketler daha da fazlası için sıraya girecekler görüşünü bildiren uzmanlar, ayrıca söz konusu şirketlerin yeni RAM’lerden beklentilerinin yüksek olacağını ve geri dönüş açısından da beklentilerinin üst seviyelerde olacağını belirtiyorlar. Söz konusu hafıza teknolojilerinin gelişiminde ve pazarlanmasında büyük bilgisayar üreticisi şirketlerin RAM’lerin kendilerine geri dönüşü hakkında emin olmaları teknolojinin kullanılabilirliğinin arttırılmasında kilit rol oynayacak. Hybrid Memory Cube ve High-Bandwidth Memory teknolojilerinin de hali hazırda yaygın bir şekilde kullanılmamasının nedeni de bu. Uzmanlar ayrıca DDR4 içerisindeki çok sayıda eksikliğin DDR5’ler ile düzeltileceğini de belirtiyorlar.

DDR5 Ramler Yolda hakkında yorumlar

  • Ali | 10:53:28 | 29/Ağustos/2016 |

    Vaayy daha ddr4 rame geçemedim ddr5 ram çıkıyor :D Nasılda render alınır bununla :)

DDR5 Ramler Yolda hakkında yorum yaz