Bir Apple özelliği olarak Time Machine ile, OS X içerisinde yedekleme yapmak mümkün olacaktır.  Tüm verileri harici diske ya da internet ağı ile depolama kısmına yedeklemeyi sağlar. Time Machine özelliği, Mac kullanıcılarının sıklıkla tercih ettiği bir sistemdir.  

Harici depolama kavramı düşünüldüğünde akla ilk gelen sabit diskler olmaktadır. Ancak SSD fiyatlarının gitgide düşmesi ile birlikte, sistemleri artık Time Machine ile SSD’ye yedeklemek de avantajlı mıdır? Time Machine'in çalışma sistemi, geçen son 24 saat için saatlik, son bir ay yedeklemede günlük ve diğer tüm aylar  için de haftalık bir yedekleme gerçekleştirir. Hedeflenen depolama alanının kapasitesi dolana dek de yedekleme sürer. Sürekli olarak devam eden yedeklemeler ile tüm veriler güvenle saklanacaktır. Ayrıca Time Machine’in arttırılabilen yedekleme özelliği ile, yedeklenen bir verinin diğer sürümlerine de ulaşmak  mümkün olacaktır.

SSD’lerin en büyük  artılarından birisi, diğer sabit disklerde bulunan dönen disklerden oluşmamasıdır. Böylelikle de SSD’ler çok daha seri şekilde veri görüp kodlayabilir. SSD’li olan sistemler daha hızlı açılır. Bu sistemler içerisinde uygulama çalıştırmak ya da verileri kaydetmek diğerlerine göre daha hızlı olur. Fakat SSD ücretleri gitgide düşüş yaşadığı için aynı depolama özelliğine sahip olan SSD, sabit diske göre dört kat daha pahalıdır. Bu nedenle de hızdan faydalanmak için bu fiyatların ödenmesi gerekiyor.  SSD’lerin bu konuda  en büyük artısı dayanıklı olması ve uzun süreli kullanım sağlamasıdır. SSD’lerin daha güvenli olması özelliği de, geliştirilmeye devam etmektedir. Bu özelliği sayesinde SSD kullanıcıları, bazı sistem hataları durumunda sabit diskte meydana gelebilecek arızalardan da korunmuş olacaktır. Fiyatı normal karşılandığı takdirde, Time Machine'in SSD ile kullanılmasında bir sakınca yoktur.

Time Machine, SSD İle Kullanılmalımı? hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

Time Machine, SSD İle Kullanılmalımı? hakkında yorum yaz