TÜRKSAT’IN YENİ UYDULARI 5A VE 5B GELİYOR

TÜRKSAT’IN YENİ UYDULARI 5A VE 5B GELİYOR

Admin    900 kez okundu

Ulaştırma, Denizcilik ve haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, TÜRKSAT 5A ve 5B uydularının ihalelerinin 2 ay içinde tamamlanacağını ve tüm projenin sene sonuna kadar tamamlanarak işe başlanacağını belirtti.

Bunun yanı sıra Bakan TÜRKSAT’ın 2023 yılına kadar çok daha iyi yerlere geleceğini belirtti. Şu an için operatörler arasında ilk 20’de yer alan TÜRKSAT eğer hedefler tamamlanırsa ilk 10 içerisinde yerini alacağını söyledi.
Bakan Arslan Türkiye’nin ilk yerli uydusu olan TÜRKSAT 6A içinse yapım çalışmaları sürüyor, 2019’a kadar tamamlanıp uzaya fırlatılmasının hedeflendiğini kaydetti.

Bakan, TÜRKSAT 6A uydusu yerli firmalar tarafından üretildiği için yerli teknoloji projelerine bir model niteliği olacağından bahsetti. TÜRKSAT 6A’ya verilen maddi desteğin yerli kaynaklar tarafından gerçekleştirilmesi bir ilk olması noktasında önemlidir, dedi.
Tıpkı TÜRKSAT 6A’da olduğu gibi TÜRKSAT 5A ve 5B uydularında da yerli katkının mümkün olduğu kadar yüksek tutulacağını ve uydunun olabilecek en güzel şekilde üretilmesi için ekip içerisindeki personelin yapılan çalışmalarla gayet başarılı bir şekilde ilerlediğini kaydetti.
Bakan Arslan Ekim sonuna kadar uyduların yapım ihalelerinde kararın verileceğini söyledi. Ayrıca Bakan "Bu senenin son çeyreğinde, TÜRKSAT 5A ve 5B uydularına ilişkin anlaşmaları yapmak, 2016’nın sonunda proje çalışmalarımızı tamamlayıp, işe başlamak istiyoruz." diye ekledi.
Bakan, TÜRKSAT 5A ve 5B’nin ihalelerine yerli firmalar tarafından çok büyük bir ilginin olduğunu belirtti.  Dünyanın en önde gelen firmalarının bu işe dâhil olduğunu belirten Sayın Arslan her şeyin yolunda olduğunu kaydetti.               

Uzayda artık miadını doldurmuş uydularla ilgili sıkıntı istemediklerini söyleyen Bakan, artan ihtiyacı karşılayacak şekilde plan yaparak uyduları fırlatacaklarını söyledi.
Bakan Arslan, TÜRKSAT 5A'nın 2018 sonuna doğru 31 derece Doğu yörüngesine, TÜRKSAT 5B'nin ise 2019 yılında 42 derece Doğu yörüngesine fırlatılmasını hedeflediklerini belirtti. Bunun yanı sıra Bakan Arslan 2018 yılında fırlatılacak olan TÜRKSAT 5A uydusuyla ilgili sadece Türkiye değil, Türkiye’nin yanı sıra Ortadoğu, Asya, Afrika ve Avrupa ülkelerine yönelik TV yayıncılık ve veri iletişim hizmetleri verileceğini sözlerine ekledi.

TÜRKSAT’IN YENİ UYDULARI 5A VE 5B GELİYOR

hakkında yorumlar

Henüz Yorum Yok
TÜRKSAT’IN YENİ UYDULARI 5A VE 5B GELİYOR

hakkında yorum yaz

Gönder

Haberiniz Olsun Listesi

Nokia: Amiral Gemisi Nokia 8 Tanıtıldı!

Nokia: Amiral Gemisi Nokia 8 Tanıtıldı!

Nokia: Amiral Gemisi Nokia 8 Tanıtıldı! HMD Global Nokia'nın merakla beklenen yeni amiral gemisi modeli Nokia 8' Londra'da düzenlediği etkinlikte tanıttı. İşte çift kameralı yeni Nokia'nın özellikleri ve fiyatı. ...

Yazılım Sektörü "Sanayi" Kapsamına Alındı!

Yazılım Sektörü "Sanayi" Kapsamına Alındı!

Yazılım Sektörü 'Sanayi' Kapsamına Alındı! Üretim Reform Paketi ile birlikte yazılım üreten firmalar Sanayi Sicil Kanunu kapsamına alındı. Artık yazılımcılar sanayici olarak kabul ediliyor. Dolayısıyla sanayicilere...

Corsair Yeni En Hızlı SSD Modelini Duyurdu!

Corsair Yeni En Hızlı SSD Modelini Duyurdu!

Corsair Yeni En Hızlı SSD Modelini Duyurdu! PCI Express 3.0 x4 arayüzünü kullanan Corsair Neutron NX500 NVMe PCIe AIC SSD, yüksek performans arayan kullanıcılar için beklenilenden fazlasını vereceğe benziyor. Geleneksel SATA 3.0...

For Honor, Bu Hafta Sonu Ücretsiz!

For Honor, Bu Hafta Sonu Ücretsiz!

For Honor, Bu Hafta Sonu Ücretsiz! Ubisoft'un geçtiğimiz kış sezonunda oyunculara sunduğu For Honor bu haftasonu boyunca PC, PlayStation 4 ve Xbox One platformlarında ücretsiz olarak oynayabilecekler. Ubisoft yapımı Orta Çağ...

Xiaomi

Xiaomi'den Çerçevesiz Ekran!

Xiaomi'den Çerçevesiz Ekran! Çinli üretici Xiaomi'nin Yakında çıkaracağı Xiaomi Mi Mix 2'nin tüm amiral gemilerine örnek olması bekleniyor. Neredeyse tamamı çerçevesiz olacak telefonun kesin özellikleri henüz...