• TÜRKSAT’IN YENİ UYDULARI 5A VE 5B GELİYOR

Ulaştırma, Denizcilik ve haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, TÜRKSAT 5A ve 5B uydularının ihalelerinin 2 ay içinde tamamlanacağını ve tüm projenin sene sonuna kadar tamamlanarak işe başlanacağını belirtti.

Bunun yanı sıra Bakan TÜRKSAT’ın 2023 yılına kadar çok daha iyi yerlere geleceğini belirtti. Şu an için operatörler arasında ilk 20’de yer alan TÜRKSAT eğer hedefler tamamlanırsa ilk 10 içerisinde yerini alacağını söyledi.
Bakan Arslan Türkiye’nin ilk yerli uydusu olan TÜRKSAT 6A içinse yapım çalışmaları sürüyor, 2019’a kadar tamamlanıp uzaya fırlatılmasının hedeflendiğini kaydetti.

Bakan, TÜRKSAT 6A uydusu yerli firmalar tarafından üretildiği için yerli teknoloji projelerine bir model niteliği olacağından bahsetti. TÜRKSAT 6A’ya verilen maddi desteğin yerli kaynaklar tarafından gerçekleştirilmesi bir ilk olması noktasında önemlidir, dedi.
Tıpkı TÜRKSAT 6A’da olduğu gibi TÜRKSAT 5A ve 5B uydularında da yerli katkının mümkün olduğu kadar yüksek tutulacağını ve uydunun olabilecek en güzel şekilde üretilmesi için ekip içerisindeki personelin yapılan çalışmalarla gayet başarılı bir şekilde ilerlediğini kaydetti.
Bakan Arslan Ekim sonuna kadar uyduların yapım ihalelerinde kararın verileceğini söyledi. Ayrıca Bakan "Bu senenin son çeyreğinde, TÜRKSAT 5A ve 5B uydularına ilişkin anlaşmaları yapmak, 2016’nın sonunda proje çalışmalarımızı tamamlayıp, işe başlamak istiyoruz." diye ekledi.
Bakan, TÜRKSAT 5A ve 5B’nin ihalelerine yerli firmalar tarafından çok büyük bir ilginin olduğunu belirtti.  Dünyanın en önde gelen firmalarının bu işe dâhil olduğunu belirten Sayın Arslan her şeyin yolunda olduğunu kaydetti.               

Uzayda artık miadını doldurmuş uydularla ilgili sıkıntı istemediklerini söyleyen Bakan, artan ihtiyacı karşılayacak şekilde plan yaparak uyduları fırlatacaklarını söyledi.
Bakan Arslan, TÜRKSAT 5A'nın 2018 sonuna doğru 31 derece Doğu yörüngesine, TÜRKSAT 5B'nin ise 2019 yılında 42 derece Doğu yörüngesine fırlatılmasını hedeflediklerini belirtti. Bunun yanı sıra Bakan Arslan 2018 yılında fırlatılacak olan TÜRKSAT 5A uydusuyla ilgili sadece Türkiye değil, Türkiye’nin yanı sıra Ortadoğu, Asya, Afrika ve Avrupa ülkelerine yönelik TV yayıncılık ve veri iletişim hizmetleri verileceğini sözlerine ekledi.

TÜRKSAT’IN YENİ UYDULARI 5A VE 5B GELİYOR hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

TÜRKSAT’IN YENİ UYDULARI 5A VE 5B GELİYOR hakkında yorum yaz