TÜRKSAT’IN YENİ UYDULARI 5A VE 5B GELİYOR

TÜRKSAT’IN YENİ UYDULARI 5A VE 5B GELİYOR

Admin    441 kez okundu

Ulaştırma, Denizcilik ve haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, TÜRKSAT 5A ve 5B uydularının ihalelerinin 2 ay içinde tamamlanacağını ve tüm projenin sene sonuna kadar tamamlanarak işe başlanacağını belirtti.

Bunun yanı sıra Bakan TÜRKSAT’ın 2023 yılına kadar çok daha iyi yerlere geleceğini belirtti. Şu an için operatörler arasında ilk 20’de yer alan TÜRKSAT eğer hedefler tamamlanırsa ilk 10 içerisinde yerini alacağını söyledi.
Bakan Arslan Türkiye’nin ilk yerli uydusu olan TÜRKSAT 6A içinse yapım çalışmaları sürüyor, 2019’a kadar tamamlanıp uzaya fırlatılmasının hedeflendiğini kaydetti.

Bakan, TÜRKSAT 6A uydusu yerli firmalar tarafından üretildiği için yerli teknoloji projelerine bir model niteliği olacağından bahsetti. TÜRKSAT 6A’ya verilen maddi desteğin yerli kaynaklar tarafından gerçekleştirilmesi bir ilk olması noktasında önemlidir, dedi.
Tıpkı TÜRKSAT 6A’da olduğu gibi TÜRKSAT 5A ve 5B uydularında da yerli katkının mümkün olduğu kadar yüksek tutulacağını ve uydunun olabilecek en güzel şekilde üretilmesi için ekip içerisindeki personelin yapılan çalışmalarla gayet başarılı bir şekilde ilerlediğini kaydetti.
Bakan Arslan Ekim sonuna kadar uyduların yapım ihalelerinde kararın verileceğini söyledi. Ayrıca Bakan "Bu senenin son çeyreğinde, TÜRKSAT 5A ve 5B uydularına ilişkin anlaşmaları yapmak, 2016’nın sonunda proje çalışmalarımızı tamamlayıp, işe başlamak istiyoruz." diye ekledi.
Bakan, TÜRKSAT 5A ve 5B’nin ihalelerine yerli firmalar tarafından çok büyük bir ilginin olduğunu belirtti.  Dünyanın en önde gelen firmalarının bu işe dâhil olduğunu belirten Sayın Arslan her şeyin yolunda olduğunu kaydetti.               

Uzayda artık miadını doldurmuş uydularla ilgili sıkıntı istemediklerini söyleyen Bakan, artan ihtiyacı karşılayacak şekilde plan yaparak uyduları fırlatacaklarını söyledi.
Bakan Arslan, TÜRKSAT 5A'nın 2018 sonuna doğru 31 derece Doğu yörüngesine, TÜRKSAT 5B'nin ise 2019 yılında 42 derece Doğu yörüngesine fırlatılmasını hedeflediklerini belirtti. Bunun yanı sıra Bakan Arslan 2018 yılında fırlatılacak olan TÜRKSAT 5A uydusuyla ilgili sadece Türkiye değil, Türkiye’nin yanı sıra Ortadoğu, Asya, Afrika ve Avrupa ülkelerine yönelik TV yayıncılık ve veri iletişim hizmetleri verileceğini sözlerine ekledi.

TÜRKSAT’IN YENİ UYDULARI 5A VE 5B GELİYOR

hakkında yorumlar

Henüz Yorum Yok
TÜRKSAT’IN YENİ UYDULARI 5A VE 5B GELİYOR

hakkında yorum yaz

Gönder

Haberiniz Olsun Listesi

Seolu Makalelerde Anahtar Kelimelerin Önemi

Seolu Makalelerde Anahtar Kelimelerin Önemi

SEOLU MAKALERDE ANAHTAR KELİMELERİN ÖNEMİ Seo açısından anahtar kelimeleri incelerken bahsedeceklerimiz sayıları ve kullanma oranlarındaki teknikler olmayacak. Anahtar kelimelerin önemi ve anahtar kelimelerle makale yazmak işinde...

AMD 400 SERİSİ EKRAN KARTLARI

AMD 400 SERİSİ EKRAN KARTLARI

AMD 400 serisinden ilk ekran kartını rx 480 olarak 30 Haziran da piyasaya sürdü.Firmanın bu serideki amacı sanırsak düşük bütçeye hitap etmek.Devamında ise rx 470 ve 460 ekran kartlarını piyasaya çıkardı.Rakibi NVIDIA nın bu...

 SAMSUNG İTİBARINI GERİ KAZANABİLECEK Mİ ?

SAMSUNG İTİBARINI GERİ KAZANABİLECEK Mİ ?

SAMSUNG İTİBARINI GERİ KAZANABİLECEK Mİ ? Samsung itibarını geri kazanabilecek mi? Samsung Galaxy Note 7 telefonlarında yaşanan fiyaskonun telafisi gerçekten zor olacak. Samsung şimdi daha dikkatli çalışmalı ve daha farklı bir...

Ghost Recon Wildlands dan Yeni Video!

Ghost Recon Wildlands dan Yeni Video!

Gelecek hafta Amerika'da yapılacak GDC 2017 konferansı, oyun piyasası için oldukça önemli. Oyun şirketlerinin bu etkinlikte yeni yazılım ve donanımlarını görüşe çıkartması bekleniyor. Bu konferansta gösterilecek oyunlardan...

NOKIA 3310 GERİ DÖNÜYOR

NOKIA 3310 GERİ DÖNÜYOR

90'lı yılların sonuna doğru piyasaya sürülen , sağlamlık ve uzun ömürlü batarya özelliği ile satışa sunulan Nokia 3310 efsanesi günümüz teknolojisi ile yeniden canlandırılıyor. Bu durum birçok kişiye, geçmişte ilk...