• Baidu Ve Nvidia Otonom Otomobil Geliştiriyor

Çin ülkesinin Google’ı şeklinde de tanınmış olan meşhur Baidu, otonom sistemli araçlar işinde Nvidia firması ile birlikte çalışmaya başlıyor.

Çin ülkesinin en büyük ve en bilinen bilişim firması olarak Baidu, arama motoru uygulamasından bulut depolama işlemlerine, yapay zeka ile robot teknolojilerinden daha birçok sektör için çalışmalar gerçekleştiriyor. Geçtiğimiz günlerde de Amerika’nın Silikon Vadisi için de bazı yeni ihaleler alan ve uygulamaya geçen firma, bu alanda ise otonom otomobiller için çalışmalar yürütüyor.

Baidu markası bundan daha öncesi için Amerika Birleşik Devletleri’nden otonom araç uygulamalarının ABD içerisindeki yollarda denenmesi için bazı gerekli izinleri almayı başarmıştı. Firma da bu konu için Nvidia ismi ile ortaklık konusuna onay verdiklerini resmi şekilde de açıklamış oldu. Nvidia firması sayesinde yapılan Drive PX2 isimli bilgisayar sistemi kullanımını gerçekleştirecek olan Baidu firması, yarı otonom araçların geliştirilmesini yeni hedefleri arasına ekledi. Level 3 şeklinde sınıflandırılması sağlanan bu yarı otonom araçlar belirlenen koşullar içerisinde otomatik sürme ve park etme yeteneğine de sahiptir. Fakat direksiyon hakimiyetinde her zamanki gibi bir sürücünün yer alması zorunlu tutuluyor.

Baidu ve Nvidia isimlerinin gerçekleştirmiş olduğu bu ortaklık ile geliştirilmekte olan bu otonom araç sistemleri, ilk olarak Baidu firmasının Çin içerisindeki şehirlerde işletmeyi düşündüğü taksiler için kullanıma sunulacak. Aynı zamanda bu teknolojilerin talep eden tüm otomotiv firmalarına da satışı kabul edilecek. Şimdilik sadece bu konularda net bir açıklama yapan firmalar, ürünün tamamen sona ereceği ve piyasaya sürüleceği konusundaki tarih ve diğer detayları açıklamadı. Ancak çok yakın bir zamanda yeni otonom sistemleri ve teknolojilerinin Çin içerisinde görüleceği de belirtilenler arasında yer alıyor.

Baidu Ve Nvidia Otonom Otomobil Geliştiriyor hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

Baidu Ve Nvidia Otonom Otomobil Geliştiriyor hakkında yorum yaz