• Iphone 7 ve Iphone 7 plus karşılaştırması

Bir dünya markası olan Apple’ın piyasaya yeni sürmüş olduğu Iphone 7 ve Iphone 7 Plus’ın özellikleri konusunda yeteri kadar bilgi sahibi olmadığımız için hangisinin ihtiyaçlarımızı daha iyi karşılayacağı ve aktif olarak hangisini daha verimli kullanacağımız konusunda kafa karışıklığı yaşıyoruz. İşte tam da bu sebep yüzünden bugün aynı markanın çıkardığı iki benzer modeli bütün özelliklerini ele alarak inceliyor olacağız.

İlk olarak iki modelin de simsiyah, siyah, gümüş, altın ve roze alın olmak üzere 5 renk seçeneği mevcut. İki modelin de kapasiteleri 3 kategoride toplanıyor: 32 GB, 128 GB, 256 GB. Ekran özellikleri bakımından modeller arasında inç farkı mevcut. Alışılagelmiş Plus özelliği sebebi ile 7 Plus’ın ekran boyutu Iphone 7’ye oranla 0.8 inçlik bir ekstra büyüklük avantajı sunuyor. Ekranın büyüklüğü sebebi ile piksel yoğunlukları da Iphone 7’de 326 ppi yoğunluğuna 1334x750 piksel iken bu yoğunluk Iphone 7 Plus’ta 401 ppi, 1920x1080 oluyor. Yani Plus’un çözünürlüğü Iphone 7’den çok daha yüksek. Bunun haricinde ekran özelliklerinin çoğu iki telefonda da aynı şekilde tanımlanmış.

Uzunluk, genişlik, derinlik ve ağırlık özellikleri ise oldukça farklılık gösteriyor. “Plus” tanımlamasının getirdiği büyüklük kavramı yukarıda sıralamış olduğumuz bütün özelliklere artı değerler olarak tanımlanıyor. Yani basitçe: Iphone 7 Plus, Iphone 7 ile kıyaslandığında inç hesabı olarak daha uzun, daha geniş, daha derin ve daha ağır.

Apple’ın önderliğinde çıkan diğer Iphone modellerinin aksine bu son iki modelde suya, sıçramalara ve toza dayanıklılık özelliği bulunuyor.

İşlemcileri de aynı olan iki modelin en radikal farklılıkları ise kameralarında gizili. İki modelde de 12 MP kamera bulunuyor; ancak Iphone 7 Plus geniş açılı kamera ve telefoto kamera özelliklerini de barındırıyor. Iphone 7 sadece 5 kata kadar dijital yakınlaştırma desteği sunarken, Iphone 7 Plus tam olarak 2 kat optik, 10 kata kadar ise dijital yakınlaştırma desteklerini sunuyor. Bütün bu detaylar haricinde kameraların diğer özellikleri ise hemen hemen diğer modellerle çokça benzerlik göstermekte.

İki model arasında yine en çok merak edilen konulardan biri de güç ve pil yönetimi. Aktif olarak sürekli telefon kullanmak zorunda kalan bireylerin en çok titizlendiği konulardan biri pil ömrünün uzunluğu. İki telefon da bir önceki modellerinden daha uzun pil ömrü garantisi ile piyasa sürülüyorlar. Iphone 7 Plus’ın kablosuz bağlantılar üzerinden konuşma, video ve ses dosyası oynatma süreleri Iphone 7’nin sunduğu değerlerden hemen hemen iki katı kadar fazla. Yani 7 Plus için açıkça Iphone 7’ye nazaran çok daha kaliteli bir güç ve pil yönetimi imkanı sunduğu söylenebilir.

Sonuç olarak, amatör bir fotoğraf sanatçısı iseniz ya da kısa filmler çekmekten hoşlanıyorsanız hem de aldığınız ürünün tüm telefon ihtiyaçlarınızı karşılamasını istiyorsanız Iphone 7 Plus sizin için çok daha makul bir seçenek ve profesyonelliğe atılan ufak bir adım olabilir. Şimdiden bol başarılı ve keyifli çekimler.

Iphone 7 ve Iphone 7 plus karşılaştırması hakkında yorumlar

  • Metin | 15:20:17 | 31/Temmuz/2017 |

    işte beklediğim karşılaştırma

Iphone 7 ve Iphone 7 plus karşılaştırması hakkında yorum yaz