• Mac Bilgisayarlardan Dosya Silmenin Pratik Yolları

Mac bilgisayarlar içerisinde dosya silmek istediğinizde bunu pratik bir şekilde dosyayı çöp kutusuna taşıyarak veya dosyaya sağı tıklayıp, çöp kutusuna taşı seçeneğine tıklayarak yapabilirsiniz. Bu şekilde dosyaları sildikçe şüphesiz çöp kutunuz içerisinde bir süre sonra çok sayıda dosya birikir ve bu dosyalar bilgisayarınızın yavaş çalışmasına yol açarlar.

Apple yaptığı son gelişmeler sayesinde, çöp kutusunu aradan kaldırarak doğrudan dosyaları silme imkanını kullanıcılarına tanıdı fakat bu seçeneğin dosyaları çöp kutusuna taşıma seçeneğinden daha hızlı çalışıp çalışmadığı göreceli bir halde diyebiliriz.

Eğer Mac üzerinde dosyalarınızı doğrudan silmek istiyorsanız, bu durumda iki seçenek mevcut. Belirli bir tuş kombinasyonu ile seçili dosyayı doğrudan silmek söz konusu. Bu tuş kombinasyonu Option, Commanda ve Delete tuşlarının birlikte basılması yoluyla çalışıyor. Diğer bir seçenek ise Finder adı verilen dosya menüsü içerisindeki Option tuşuna basmak. Burada eğer bir yandan da Option tuşuna basıyorsanız, çöp kutusuna taşı seçeneğinin, dosyayı doğrudan sil seçeneğine dönüştüğünü görebiliyorsunuz. Her iki seçeneğin dezavantajı ise, silme işlemine karar vermenizin ardında, dosyaların silinmesini gerçekten isteyip istemediğiniz size sorulması. Bu soru aslında hızlı dosya silme işleminin aslında gerçekleşmemesi anlamına da geliyor diyebiliriz.

Doğrudan silme harici yöntemde, yani çöp kutusuna taşıma yönteminde ise Command Delete kombinasyonu ile dosyaları çöp kutusuna göndermeniz söz konusu. Daha sonra çöp kutusu üzerine tıklayarak bu dosyaları kalıcı olarak silebiliyorsunuz. Fakat bu yöntemlerin uygulanışı sırasında da size dosyaları gerçekten silmek isteyip istemediğiniz sorulmakta. Ayrıca çöp kutusunu üzerine tıklamadan boşaltmak için Command, Shift, Delete tuş kombinasyonunu da tercih edebiliyorsunuz.

Çöp kutusunu boşaltırken gelen onay ekranını görmek istemiyorsanız da, bunun için hazır bir tuş kombinasyonu kullanabiliyor veya Finder menüsünden bu kombinasyonu kendiniz de belirleyebiliyorsunuz. Command, Option, Shift, Delete tuşlarına aynı anda bastığınızda, çöp kutusu seçiliyken içerisindeki dosyaları doğrudan onay kutusu olmadan silmeniz mümkün. Tabi bu kadar tuşu her seferinde hatırlamak ve basmak kolay değildir. Bu nedenle Finder menüsünden bir kombinasyon atamak en iyi seçenekmiş gibi görünüyor.

Finder menüsü içerisinde Gelişmiş ayarlar bölümüne girerek, çöp kutusunu boşaltma işlemi sırasında karşınıza çıkan onay ekranını da kaldırmanız söz konusu. Bu sayede ilk başlarda verdiğimiz Command Shift Delete kombinasyonu ile doğrudan dosyaları silebiliyorsunuz. Dosyaları çöp kutusuna taşıdıktan sonra onaysız şekilde silmek içinse Command Delete seçimini yapabilirsiniz.

Mac Bilgisayarlardan Dosya Silmenin Pratik Yolları hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

Mac Bilgisayarlardan Dosya Silmenin Pratik Yolları hakkında yorum yaz