Sosyal medyanın 7'den 70'e kullanıldığı bir çağda yaşıyoruz. Ve sosyal medya teknolojinin sadece ufak bir kısmı. Ufak bir kısım bile olsa şifre olmadan giriş yapılamıyor. Yine aynı şekilde bankaya gittiğinizde belli bir miktar para çekmek için hatta sadece bakiyenin son durumunu öğrenmek için bile şifreyi girmek zorunda kalıyoruz. Bunların hepsi daha güvenli yaşamamız için. Eğer ki şifreler olmasa önüne gelen özel hayatımızın içerisine elini kolunu sallar vaziyette girebilirdi. Ki hesaplarına hala kolay şifreler koyan insanların özel hayatlarına elini kolunu sallayarak girenler yok değil. 

Kolay bir şifre koymayarak hesapları güvenceye almak için beş adımımız var. Dilerseniz bunları bir görelim..

  1. Eğer ki güçlü bir şifre oluşturmak istiyor ama karman çorman olmasını da istemiyorsanız önerimiz cümlelerden oluşan şifreler koymanızdır. Örneğin "Ben 1999 doğumluyum" diye bir şifre koyarsanız hem büyük harf/küçük harf kullanmış olursunuz. Hem de içerisinde rakam olan bir şifre oluşturmuş olursunuz. Ve boşluk tuşundan yardım almak daha da bulunmaz bir hale getirmiş olur. Ve elbette ki karman çorman olmamış, bildiğiniz bir şey olmuş olur.
  2. Cümle yazmak fikri size uzun ve zahmetli geldiyse eğer bunu kısaltabilir sadece baş harflerini kullanabilirsiniz. Örneğin "Ankara Türkiye'nin başkenti plakası 06" gibi bir cümleden şifre yapacak olsak ortaya ATbp06 diye bir şifre çıkmaktadır. Böyle bir şifre koyduğunuz an bulması oldukça güç bir hale geldiğinden özel hayatınız yine özel olarak kalacaktır.
  3. Büyük olasılıkla bir çoğunuzun tüm banka kartı şifreleri aynıdır. Aynı şekilde tüm sosyal medya şifrelerini aynı yapanlarınız da yok değil. Böyle bir şey yaptıysanız eğer unutmanız halinde ve şifrenin bulunması halinde tüm hesaplarınız gider. Sosyal medya şifrelerinizi aynı yapsanız bile başını, sonunu değiştirenilirsiniz. Örneğin "pamuk123" yapacağınız yere instagram için "pamuk123ig" yapabilir, facebook için "pamuk123fb" yapabilirsiniz. Böylelikle aynı şifreyi farklı hallerde kullanabilirsiniz.
  4. Eğer şifrenize güveniyor iseniz gelin test edelim https://howsecureismypassword.net/ linkini atmış olduğumuz site şifrenizin ne kadar güçlü ve güvenli olduğunu söylüyor. Bakalım sandığınız kadar güvenli bir şifreniz var mıymış..
  5. Güvenli ve güçlü bir şifre bulmakta güçlük çekiyor her seferinde aynı şifre türleri aklınıza geliyor ise bir site aracılığı ile kendinize daha zor şifreler belirleyebilirsiniz. passwordsgenerator.net bu site sayesinde verdiğimiz öneriler gibi şifreleri karşınıza getirecek hesaplarınızı güvenceye almanızı sağlayacaktır.

Bu öneriler doğrultusunda özel hayatınızı daha güvenli bir hale getirmiş ve kafanızın rahat etmesini sağlamış olursunuz. Ve tabii paranızın yoktan yere kayıp olmasının önüne geçmiş olursunuz.

Şifre Oluştururken Nelere Dikkat Etmeliyiz? hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

Şifre Oluştururken Nelere Dikkat Etmeliyiz? hakkında yorum yaz