• Türkiye nin İlk Milli Tankı: Altay

Türkiye son birkaç yılda yerli üretime önem veriyor . Bu alanda diğer ülkelerden geri kalsak ta  yavaş yavaş ilerleyişimiz sürüyor. İlk milli tankımız olan Altay bu ilerleyişin öncülerinden.Gelelim bu tankın özelliklerine ve hangi silahları kullandığına, diğer ülkelerin tanklarına göre ne seviyede ve adının nereden geldiğinden bahsedelim. 
  Altay tankı bizim milli imkanlarımızla ürettiğimiz ilk tankımızdır. İsmini de Kurtuluş Savaşında 5. Suvari birliğininin Komutanı olan Fahrettin Altay'ın soyadından almıştır. Tankın motorundan bahsedecek olursak 1500 beygir gücündeki dizel bir motor takılı, bu motor koskoca tankı saatte 70 km hıza çıkartırken menzilide 500 km kadar ulaşmaktadır. Altay tankını dünyanın en güçlü tanklara başa baş giderek dünya standartlarına uygun olduğunu söyleyebiliriz.Şimdi gelelim Altay tankının zırhına , zırhın yapımında kompozit bir madde kullanılmış ve nasıl birşey oldugunu bılınmıyor gizli tutuluyor. Zırhı da dünya standartlarına uygun şekilde tasarlanmış ve ön kısıma ağırlık verilmiştir. Altay'ın üzerinde takılı olan ana sılahı 120 milimetrelik bir toptur. Bu top  Güney koreli bir şirket ile anlaşılarak yerli üretimdir. Menzili ise şimdilik 3 kilometredir. Dört kişilik bir mürettebat kapasitesı vardır. Altay'ın tam mürettebatlı ağırlığı 65 ton olarak tahmin ediliyor. Tankın içerisindeki radarlar sayesinde güçlü bir savunma mekanizması var. Bir tane Altay tankının maliyeti ise 5.4 milyon dolar olarak tahmin ediliyor. Şimdi de Altay da bulunan Akkor savunma sisteminden bahsedelim.Tankın gittiğini düşünelim etrafında yuvarlak bir kupbe oluşuyor ve ister yakından ister uzaktan gelen bir füzeyi akıllı füzeler ile karsılık veriyor.Altay tankının içerisinde bulunan yerleşik olan diğer özelliklerden bahsedecek olursak ;
Yaşam destek ünitesi bulunmakta, ilave mayın koruma kiti, yardımcı güç grubu,  lazer uyarı sistemi, 360 derecelik farkındalık radarları, silah koruması, alan taraması ve 4 metre suyun içerisinde hareket edebilme özelliğine sahip. 5 ileri 3 geri vitesi bulunan Altay tankının silahlarından da bahsedelim; 12.7 milimetrelik bir makinalı tüfek, 7.62 milimetrelik başka bir makınalı tüfek ve 40 milimetrelik otomatik bomba atar.Mühimmat kapasitesi ise  400 adet  12.7 milimetre, 1000 adet  7.62 milimetre, 97 adet de 40 milimetrelik bomba kapasitesi vardır. Altay tankının ilk testleri 2013 yılında yapılmıştır. Seri üretim için ise bu senenin sonları düşünülüyor.

Türkiye nin İlk Milli Tankı: Altay hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

Türkiye nin İlk Milli Tankı: Altay hakkında yorum yaz