• Macbook Format

Hayatımıza büyük teknolojik kolaylıklar sunan Apple firmasının Mac cihazlarını kullanmak ve bu cihazlarla işlem yapmak oldukça kolay. Diğer işletim sistemlerine sahip bilgisayarlara nazaran Mac cihazlarda format işlemi ihtiyacı fazla duyulmuyor. Yine de belirli sebeplerle format işlemi yaşanırsa şu adımları rahatlıkla uygulayabilirsiniz. 

Formatlama İşlemi Nasıl Yapılır?

Öncelikle bu işlem için bir diske ihtiyacınız yok. Mac cihazlar için işletim sistemi internet bağlantısı ile App Storeden indiriliyor. Öncelikle bilgisayarı yeniden başlatıyoruz, ardından hemen ; option+cmd+R tuşlarına basıyoruz. Bu işlemi yaptıktan kısa bir süre sonra ekranda bir dünya simgesi belirecek ve internet üzerinden çevrimiçi ön yükleme yapacak. Bu işlem bilgisayarınızın ilk alındığındaki işletim sistemini yüklemenizi sağlıyor. Bundan sonrası çok kolay, bekliyorsunuz ve sistem kuruluyor. Mac cihazlar bu işlemi Recovery HD denilen, diskin içinde bulunan özel bir ön yükleme alanı kullanarak gerçekleştiriyor. 

Bunun  Dışında Nasıl Disk Onarabilirim? 

Aynı şekilde açılış zamanında ; cmd+alt+R kombinasyonuna basıp kısa bir süre beklediğinizde Apple logosu çıkacak ve bilgisayarınızı dört işlem bölümü sunan bir ön yükleme alanına yönlendirecek. Bu alanda isterseniz sistemi yeniden yükleyebilir, disk izlenceleri sayesinde , diski onarabilir, bölümlere ayırabilir ya da birleştirebilir, time machine işlemi ile yedekleme olan her hangi bir zaman geri döndürebilirsiniz. Mac cihazınızı  en verimli kullandığınız bir dönemde yedekleme almanızı tavsiye ederim. Bu işlem sizin sıkıntısız bir şekilde cihaz bilgilerine ulaşmanızı sağlıyor. Bu alanda sislem yüklemesi şu şekilde yapılmakta; Sistem ön yükleme alanına giriyoruz, bu alan çıkan ekranda ikinci sırada buraya tıklayıp, sürdüre basıyoruz. Ardından kısa bir doğrulama zamanı geçecek ve App Store'ye bağlanacaksınız, icloud şifreniz ve kullanıcı kimliğinizi girdikten sonra yükleme başlıyor. Bu işlem internet hızınıza göre 40 dakika kadar sürmekte.

Macbook Format hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

Macbook Format hakkında yorum yaz