• Apple ın Yeni Macbook Pro su ve Özellikleri

Apple’ın merakla beklenen Macbook Pro modeli ile ilgili açıklamalar Apple’ın düzenlemiş olduğu bir etkinlikte açıklandı. Hello Again etkinliğinde yeni Macbook Pro modelleri ile ilgili yaptığı duyuruda donanım ve tasarım anlamında eski modellere göre pek çok yeni iyileştirmeler yapıldığını ve kullanıcılara en üst seviyede performans ve kullanıcı deneyimi yaşatacaklarını ifade etti.
Yeni Macbook Pro modelinde dokunmatik bir bar klavyenin üst sırasına yerleştirilmiş. Bu dokunmatik panelde emoji görüntüleme, ses kontrolleri gibi daha pek çok işlev bulunmakta. İphone’larda bulunan Touch ID teknolojisinin artık Macbook Pro’larda da bulunacağını açıklayan Apple yetkilileri, parmak izi okutma teknolojisi ile oturum açılabileceğini de belirttiler.
Macbook Pro’nun yeni modelleri 13 inç ve 15 inç boyutlarında olacak. Gövdesi tamamen metal, hafif yapılı ve ince olacak.
15 inç’lik Macbook Pro
15 inç olarak tasarlanan Macbook Pro ise 15,5 mm kalınlıkta olacak. Bu ise eski modeline göre % 14 daha ince. Bir önceki modelden ise hacim olarak % 20 daha küçük olarak tasarlanmış. Eski modele oranla % 67 parlaklık oranı artacak, % 67 daha fazla kontrast ve % 25 oranında da daha fazla renk sunacak. Bu da ekrandaki içeriklerin çok daha fazla doğal görüntülenmesini sağlayacak.
İşlemcisine geçecek olursak Macbook Pro’larda Intel’in 6. nesil Core İ7 sinin kullanılacağını, grafik biriminin ise Polaris’in Radeon Pro 450 grafik biriminin olacağını göreceğiz. Radeon Pro 450 2,3 kat daha hızlı ve 14 nm GPU’ya sahip ve seçenekler 2 GB ve 4 GB olacak.
SSD’si ise 3.1 GB/s hızına sahip ve eski modelden 2 kat daha hızlı olarak karşımıza çıkarken, 2 TB’a kadar da müthiş büyüklükte bir depolama alanı sunabilecek.
Sonuç olarak 15 inç’lik Macbook Pro kullanıcılara video düzenlemede % 57, oyunda % 60, grafik alanında ise % 130 daha hızlı olarak gelecek.
13 inç’lik Macbook Pro
13 inç olarak hazırlanan bu model 14 mm kalınlığa sahip olacak. Yani bir önceki modelden % 17 oranında daha ince. Hacim olarak ise önceki modelinden % 23 daha küçük olacak. İşlemci seçiminde karşımıza  iki seçenek çıkacak. Intel Core i5 ve Intel Core i7. eskisine nazaran 2 kat daha hızlı Intel iri grafiğe sahip olacak.  13 inç’lik Macbook Pro’nun baz modelinde dokunmatik panel yer almayacak. SSD’si 3.1 GB/s yani süper hızlı olacak.
İki Macbook Pro modelinde de 4 tane USB – C destekli Thunderbolt 3 portu olacak. Bu port 40 GB/s lik yüksek bant genişliğine sahip olarak karşımıza çıkıyor. Macbook Pro’larda maalesef USB girişleri artık kullanılmamış. Bu durum  da kullanıcıların şarj için adaptör kullanmasını bir zorunluluk haline getiriyor.

Apple ın Yeni Macbook Pro su ve Özellikleri hakkında yorumlar

  • Hakkı | 14:01:49 | 31/Temmuz/2017 |

    özelliklerine bayıldım

  • Okan | 16:05:19 | 31/Temmuz/2017 |

    KESİNLİKLE SATIN ALACAĞIM

Apple ın Yeni Macbook Pro su ve Özellikleri hakkında yorum yaz