• Google Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçekliği Birleştirecek

Google sanal gerçeklik ve artırılmış gerçekliği birleştirecek yeni bir aygıt için çalışmalara başladı

Yeni cihaz Daydream'den çok farklı bir mantıkla çalışacak

Google artırılmış ve cyber gerçeklik teknolojilerini bağlayan bağımsız bir başlık üzerinde çalışmalara devam ediyor. Daha önce de bir çok defa dedikoduları çıkmış olan cihazının pek yakında tüketicilerle kucaklaşacak Daydream VR cihazından çok daha farklı şekilde işleyeceği gözlemleniyor. Bu cihaz normal bir akıllı telefona bağlanmadan, tamamen bağlantısız olarak çalışabilecek.

Engadget’ın söylediğine göre, henüz bildirimi yapılmamış ürün göz takip teknolojilerini ve algoritmalarını kullanarak reel dünyayı kullanıcının gözleri önüne serecek. Netice olarak mevcut VR başlıklarındakine göre daha fazla açık olan, cyber ve artırılmış gerçeklik arasındaki mesafenin daha da bulanıklaştığı bir deneyimi elde edebilecek. Anlaşılan şu ki bu birleştirilmiş gerçeklik çalışması Microsoft’un HoloLens aygıtının çalışma mantığına benzemekte. Yine de, Google’ın bu ürünle alakalı planları ve bu cihazın hangi hizmetleri sunacağı bakımından çok az bilgi sahibiyiz. Haberde geçtiğine göre Google’ın fütüristik cihazını işletecek bazı parçaların Movidius adlı bir firma tarafından sağlanacağı belirtilmekte. Bilgisayarla izlenme teknolojileri üzerine yoğunlaşan firmayı Intel, çok daha önce satın almıştı.

Android 7.0 Nougat ile birlikte yerleşik olarak destek sunacak Daydream cihazı Samsung’un Gear VR cihazı gibi VR deneyim kalitesi sunacak şekilde tasarlandı. Aynı zamanda bu başlığın içine mobil telefonunuzu yerleştirmeniz gerekmektedir, deneyimin kaynağını akıllı telefonlar oluşturmaktadır. Konusu geçen bu çalışma, yeni başlık projesi olduğunda, Google’ın yetkilileri kısmen de olsa Microsoft, Apple & Magic Leap yüksek yöneticisi Tim Cook ile aynı görüşü paylaşıyor. O görüşde, daha iyi bir deneyim için dış dünya ile biraz daha bağlantının bulunması.

Daydream VR tamamiyle sarmalayan bir cyber gerçeklik deneyimi sunuyor. Google’ın üstünde işlettiği bağımsız sanal gerçeklik cihazı ise firmanın uzun vadedeki sanal gerçeklik uzmanlıkları için stratejik bir önem taşıyor gibi görünmekte. Google Glass eski tarihte kalmış olabilir, ancak onun arkasında yer alan hayal yaşamaya halen devam etmekte.

Google Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçekliği Birleştirecek hakkında yorumlar

  • Hakkı | 16:04:00 | 31/Temmuz/2017 |

    saçma olmuş

Google Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçekliği Birleştirecek hakkında yorum yaz