• SEO Çalışmalarında Deneme Yanılma Yöntemi

Bir çok seo araştırmacısının kendisini en iyi geliştirme şekli, şüphesiz ki deneme yanılma yöntemidir. Bata çıka, bir çok hayal kırıklığı ve şaşkınlık yaşayarak bu konuda derin tecrübeler edinir. Ancak deneme yanılma haricinde arama motorlarından hiç mi bir gelişme takip edilemiyor?

 

Gelin bu soruyu cevap verirken birlikte derinlere inelim.

 

Başta Google olmak üzere, arama motorları kullanıcılarına kendi uyguladığı Seo yönergeleri kapsamında gizli ipuçları verir. Bu ipuçlarının geneline bakıldığında daha çok site içi kriterler gibi görülür. Ancak Seo dünyasında ise en belirleyici uygulamalar site dışı çalışmalarda yapılır, ne yazık ki arama motorları da site dışı seo konusunda tatmin edici bilgiler sunmaz. Çünkü arama motorlarının algoritmaları, onların gizli hazine sandığının içindeki altınlar gibidir. Birileri bu altınları tespit ettiği takdirde, servetini kaybetme tehlikesi yaşar. Bu yüzden arama motorları bu işleyiş ve algoritmalarını açıklamaz. Altının var olduğunu bilirsiniz ama nerde olduğunu bilemezsiniz. Ancak birçeşit hazine avcısı olan webmasterlar ise, internet dünyasındaki sıkı takipleri ile seo konusunda kuvvetli ipuçları elde edebilmektedir.

 

Seo konusundaki çalışma ve teknikler, tam da bu noktada yukarıda belirtilen nedenden dolayı, büyük çoğunlukla deneme yanılma ile Google çalışma mantığının çözülmesine dayanır.

 

Google'ın önemli bir özelliği, keşfettiği faydalı algoritmalarının patentini alması ve bunların diğer arama motorlarınca kulanılmasının önüne geçmeye çalışmasıdır. Çünkü Google lider olduğu kadar da, rekabetçidir ve hep lider kalmayı ister. Bunlar takip edilerek başlıca Seo politikaları hakkında bilgi sahibi olunabilir. Örnek olarak son patent başvurularından biri yeni backlinklerin eski backlinklerden daha etkili olarak kullanılması üzerinedir. Aslında Google bu hamlesi ile güncelliğe önem verdiğinin ve güncel çalışma yüretenlerin Seo konusunda daha kolay üst sıralara çıkabileceğinin ipucunu verir. Bunu uygulamakta bir çeşit deneme yanılma yöntemidir. Ancak kendisini geliştirmeye çalışan bir çok site sahibinin, zamanın getirdiği tecrübeler ile ilerleyen zamanlarda nokta atışı yapması kolaylaşacaktır.

 

 

Seo çalışması yapılırken kesinlikle Google, göz ardı edilmemeli ve bu çalışmaların merkezine oturturmalıdır. Madem ki özellikle ülkemizde arama motorlarından gelen sonuçların %90 ve üzeri Google'dan geliyor, biz de aynı özveriyi Google için kullanmalıyız.

 

 

SEO Çalışmalarında Deneme Yanılma Yöntemi hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

SEO Çalışmalarında Deneme Yanılma Yöntemi hakkında yorum yaz