• PC nizi Hızlandırmanın 7 Yolu

Bu dünyada bilgisayarının biraz in­ce ayarla daha iyi performans ve­receğine inanmayan çok az insan vardır. Belki de sorunu da çözümü de yanlış yerde arıyorsunuzdur. Bu nedenle biz size 20 ipucundan oluşan ve hızlan­dırmaya yarayan bir liste sunuyoruz. Ba­zılarını denemiş olabilirsiniz ama hepsi­ni denemiş olamazsınız!


1) Kablolarınızı toparlayın

    Bilgisayarın içi çabucak karışabilir ve sallanan kablolar hava akışını engelle­yip toz biriktirebilir. En kötü senaryoda bunlar fanlara çarpıp onlara zarar vere­bilir. Bunların hepsi performansı etkiler. Bunu engellemek için kablolarınızı dü­zenlemelisiniz. Kablo bağları kullanarak güç ve veri kablolarını düzenleyin. Ayrı­ca mümkün olduğu kadar kabloları gizli bir şekilde kasanın dış kısmına doğru yerleştirmeye de dikkat etmelisiniz.

2) RAM’irıizi doğru yerleştirin

    Doğru RAM her zaman performans için kilit rol oynar. Tekli (çiftsiz) RAM modülleri her zaman en üst kapa­siteden en düşüğe doğru yerleştirilmeli­dir ve en düşük numaralı yuvadan yer­leştirilmeye başlanmalıdır.Fakat eğer siz çift- kanallı bir modül kullanıyorsanız (ve birçok modern sis­tem bunları kullanır), bu durumda onla­rı her zaman çiftli kullanmalısınız. Çoğu sıra alternatif olarak eşleştirilir, yani a sıranız varsa, ilişkili sıralar O ve 2 ile 1 ve 3’tür. Çoğu anakartta ilişkili sıralar aynı renkte olur, yani bunları görsel olarak da ayırt edebilirsiniz.

3)Bileşenler arasında yer bırakın

    RAM sıralarının arasında modüller için boşluk bırakılması, bizi başka bir hususa değinmeye mecbur bıraktı. Eğer bir PC topluyorsanız, donanımınızı dip dibe yerleştirme gibi bir zorunluluğunuz yoktur. Hatta bunu yapmamalısınız. Sabit disk, SSD, optik sürücü ve kartlar arasında boşluk bırakmak bu bileşenle­rin birbirlerini kötü etkilemesini engel­leyecektir. Bileşenler ne kadar soğuk olursa, performansları o kadar iyi olur ve kullanım ömürleri de o kadar uzun olur, yani bunları birbirinden uzak tut­mak fazlasıyla yararlıdır.

4) Eski bileşenlerin firmware yazılımlarını güncelleyin

    Yeni bir firmware yazılım yüklemek ko­lay değildir, fakat donanımınız eskidiyse kesinlikle bunu yapmakta fayda vardır. Optik sürücüler ve modemlerde, bir güncelleme yeni özellikler ekleyebilir, hataları temizler ve uyumluluğu artırır. Firmware yazılımları genelde üreticinin sitesinde bulabilirsiniz ve güncelleme indirdiğiniz dosyadan görece rahatça kurulabilmektedir.
Pratikte ise bu işlemde yapılan bir hata cihazınızı çöpe dönüştürür fakat bunu denemekte her zaman fayda vardır.

5) Fanları maksimum hava akışına göre konumlandırın

    Eğer kasaya ekstradan bir fan ekleye­cekseniz, bunu herhangi bir yere yerleş­tirmeyin. Bütün fanlar çalışırken içeri­deki hava akımını hayal etmeyi deneyin. Örneğin, ekran kartının altına bir eks­tradan fan koyarsanız, bu ekran kartı­nın fanına yardım etmekten çok onun çalışmasına zarar verebilir. İdeal olanı, ekstra fanı kasanın üst kısmına koy­maktır (sıcak hava burada toplanır), tüm diğer fanlar da havayı buraya yönlendir­melidir. Eğer bunlardan iki tane varsa, bunların kasanın içinden tüm havayı dı­şarı çektiğine emin olmalısınız. İyi sis­temler soğuk ve efektiftir, yani fanların havayı nereden çektiğine dikkat etmeli­siniz.

6) Fan filtresi takın

    Eğer donanımın üstünde toz birikirse, toz sadece onu kaplamakla kalmaz, fan­ların ve soğutucuların verimliliğini de düşürür, yani kasanın içini temiz tut­mak her zaman faydalıdır.
Bu nedenle kasanın içine fan filtresi tak­mak her zaman faydalıdır ve eğer görece yeni bir PC’nin içinden çıkan toz mikta­rına bakarsanız, bunu gözlerinizle de te­yit edebilirsiniz. Bunlar hem ucuzdur, hem de takılıp sökülmeleri kolaydır; filt­releri de yıkanabilir.

7) Gereksiz donanımı devre dışı bırakın

    Kullanmak istemediğiniz bileşenleri devre dışı bırakarak açılma süresini kı­saltabilirsiniz. Aygıt yöneticisine girin, çalışmasını istemediğiniz bileşeni bulun (örneğin, daha güçlü bir kartla gereksiz hale getirdiğiniz bir tümleşik ethernet kartı) ve üzerine sağ tıklayarak devre dı­şı bırak seçeneğine tıklayın. Bu sürücü­lerin yüklenmemesi anlamına gelir ve siz onu devreye sokana kadar donanımı­nızı yokmuş gibi kabul eder.
Tam olarak ne işe yaradığını bilmediği­niz bileşenleri asla devre dışı bırakma­yın. Önemli bir bileşeni devre dışı bırak­mak sisteminizi ciddi derecede sorunlu hale getirebilir!

PC nizi Hızlandırmanın 7 Yolu hakkında yorumlar

  • Kürşat | 17:05:12 | 30/Aralık/2016 |

    Bence en iyi yol camdan atmak :D :D Şaka maka gerçekten yararlı makaleler paylaşıyorsunuz takipçinizim Datech teşekkürler .)

PC nizi Hızlandırmanın 7 Yolu hakkında yorum yaz