• Lumia’ya Elveda, Surface Phone’a Merhaba

Son zamanlarda özelliklede İFA 2016'dan sonra bütün insanların kafasında büyük soru işaretleri kaldı. Bunun sebebi Microsoft'un yeni telefonları Lumia 950, 950XL, 640 ve 640XL modellerini duyurduktan sonra "Lumia serisine nokta koyduk" tarzındaki açıklamasıydı. Bu açıklamayı fazla uzatmadan bitirince bütün dünya da bir çalkalanma oldu. Haliyle teoriler ve yalan yanlış haberler sayfaları doldurdu. İnsanlar, "Windows Phone'nun ölümü", "Microsoft telefon dünyasını terk etti" gibi haberler paylaştı. Ancak işin aslı böyle değil.

 Microsoft, Lumia serisine nokta koydum derken telefon sektöründen tamamen elimi ayağımı çektim demiyor. Evet Microsoft ismine karşılık telefon dünyasına geç giriş yapmakla büyük hata yaptı. Bunun cezasını da cihazların satış rakamlarıyla ve işletim sisteminin Android ve İOS'a göre piyasada geri plana atılmasıyla ödedi. Lumia cihazlar bana sorarsanız oldukça sevimli ve güzel telefonlardı. Zaten bir Lumia kullanıcısı olarak bu seriye nokta konulmasına en çok üzülelerden biride benim. Windows Phone işletim sistemi bunlar olmadan piyasada tutunamazdı sonuçta. Zaman geçti yalan haberlerin sonu gelmedi. Sonunda Microsoft kendi açıklama yapma kararı aldı. Söylediklerini okudukça bir yanım ağladı, bir yanım kelebek misali kanat çırptı. Peki bu açıklamada nelere anlattı?

 Microsoft, açıklamasında Lumia serisine nokta konulduğunu ancak mobil platformdan ayrılmayacaklarını ve henüz kesinleşmesede yeni bir cihazın geleceğini söylediler. Sırdırılan bilgiler doğrultusunda bu yeni cihazın "Surface Phone" adını alabileceği söz konusu. Surface Phone diyince yavaştan taşlar yerine oturdu sanırım. Bilmeyenler için söyliyim bu isim ülkemizde satışı olmasada dünyada büyük başarı elde etmiş olan Surface Tablet'lerden geliyor. Nokia'dan alınan Lumia serisinin artık kalıplarının dışına çıkmak isteyen Microsoft, büyük başarı elde ettiği Tabletlerinin telefon versiyonları gelecek gibi duruyor. Üstelik Windows 10 Mobil'ın gün geçtikçe gelişmesi ve her geçen hafta yeni özelliklerin eklenmesi bizi heyecandırmadı değil. Peki yeni cihazlarla ilgili beklentimiz ne düzeyde olmalı?

 Yapılan açıklamalar ve sızdırılan komsept tasarımlar gösteriyorki bu yeni cihazlar ucuz olmıyacağı gibi iyi donanımsal özelliklerle gelecek. Tabi henüz kesin birşey olmadığı için sadece tahminler üzerinden beklentinizi oluşturmanızda yarar var. Microsoft, surfacephone.com internet adresini satın almış bulunuyor. Site şimdilik Microsoft sitesindeki Surface tablet bölümüne yönlendirse de, bir çok kişi tarafından bunun bir adım olduğu ve yakın zamanda Surface Telefonların duyurulacağı yorumları yapılmaya başladı. Elbet zamanla açıklamalar yapılacak ve sır perdesi aralanacaktır.

Lumia’ya Elveda, Surface Phone’a Merhaba hakkında yorumlar

  • Giray | 13:56:32 | 31/Temmuz/2017 |

    Microsoft telefon yapmasın.

Lumia’ya Elveda, Surface Phone’a Merhaba hakkında yorum yaz