İşte Facebook'un Yeni Zaman Birimi

İşte Facebook'un Yeni Zaman Birimi

Admin    2908 kez okundu

İşte karşınızda saniyenin “yedi yüz beş milyon altı yüz binde biri” olarak tanımlanan, Facebook’un buluşu Flicks.Şimdilik karmaşık gelebilir ancak ilerleyen zamanlarda etkilerini görmeye başlayabiliriz..

2017 yılının başından beri Facebook politik olarak, teknoloji devi mi değil mi diye tartışıladursun bize göre "sosyal medya devi" yakıştırmasının ne kadar demode olduğunu ıspatlar işler başarmaya devam ediyor.

Facebook, Flicks adını verdiği yeni bir yazılımsal buluş gerçekleştirdiğini kamuoyuna bildirdi. Bu buluş yaşadığımız zamanı bölümdendirmeye yarayan yeni bir birim.

Flicks'i GitHub üzerinden detaylandıran Facebook yeni buluşunu bir nanosaniyeden daha büyük olan en küçük zaman birimi olarak tanımlıyor. Bunu rakamlarla ifade edersek; bir Flick saniyenin 1/705.600.000 'idir. Bir nanosaniye ise saniyenin milyarda biri yani; 1/1.000.000.000'i oluyor.

Basit bir hesaplamayla yaklaşık olarak 1 Flick = 1.41723356 nano saniyeye eşit olduğunu söyleyebiliriz.

Özellikle programcılar, içerik üreticileri ve film yapımcıları için devrim sayılabilecek Flicks sayesinde, video kare hızlarını küsüratlı rakamlarla uğraşmadan senkronize edebilmiş olacağız. Böylece izleyeciler iyi senkronize edilmiş görsel efektler ile daha gerçekçi filmler izleyebilmiş olacaklar.

Flick'in mucidi Oculus mühendislerinden Christopher Horvath'a göre, saniyede tek bir kare ile çalışılan projelerde (FPS) kullanılan eski sisteminin yetersiz kaldığı sonucuna varılıyor. 24 kare/saniye hızdaki bir videoda her bir kare toplam 0,04166666667 saniye ya da 41666666,669 nano saniye uzunluğundadır. Ancak bu hesaplama rakamların karmaşıklığı nedeniyle oldukça zor.

Sonuç olarak, 24 FPS bir filmde her bir karenin uzunluğu 29.400.000 flick olarak hesaplanabiliyor. Başka bir deyişle hesabı yapacak kişiler tekrarlayan küsüratlardan kurtarılıyor.

İşte Facebook'un Yeni Zaman Birimi

hakkında yorumlar

Henüz Yorum Yok
İşte Facebook'un Yeni Zaman Birimi

hakkında yorum yaz

Gönder

Haberiniz Olsun Listesi

Netflix Abonelik Ücretlerine Zam Geliyor

Netflix Abonelik Ücretlerine Zam Geliyor

Netflix Abonelik Ücretlerine Zam Geliyor Ortaya çıkan bilgilere göre Netflix'te tüm paketlerde geçerli olacak yeni zamlarda yolda. Aylık abonelik sistemine dayalı, film ve dizileri kullanıcılarıyla buluşturan dünyanın en...

 Samsung, Galaxy S10 Lite

Samsung, Galaxy S10 Lite'da Snapdragon 855 Kullanabilir

Samsung, Galaxy S10 Lite'da Snapdragon 855 Kullanabilir Yeni amiral gemilerini çıkarmak için geri sayıma başlayan Samsung'un giriş seviyesindeki telefonunda bile çok güçlü bir işlemci olması beklenmekte. Samsung Galaxy...