İşte Facebook'un Yeni Zaman Birimi

İşte Facebook'un Yeni Zaman Birimi

Admin    192 kez okundu

İşte karşınızda saniyenin “yedi yüz beş milyon altı yüz binde biri” olarak tanımlanan, Facebook’un buluşu Flicks.Şimdilik karmaşık gelebilir ancak ilerleyen zamanlarda etkilerini görmeye başlayabiliriz..

2017 yılının başından beri Facebook politik olarak, teknoloji devi mi değil mi diye tartışıladursun bize göre "sosyal medya devi" yakıştırmasının ne kadar demode olduğunu ıspatlar işler başarmaya devam ediyor.

Facebook, Flicks adını verdiği yeni bir yazılımsal buluş gerçekleştirdiğini kamuoyuna bildirdi. Bu buluş yaşadığımız zamanı bölümdendirmeye yarayan yeni bir birim.

Flicks'i GitHub üzerinden detaylandıran Facebook yeni buluşunu bir nanosaniyeden daha büyük olan en küçük zaman birimi olarak tanımlıyor. Bunu rakamlarla ifade edersek; bir Flick saniyenin 1/705.600.000 'idir. Bir nanosaniye ise saniyenin milyarda biri yani; 1/1.000.000.000'i oluyor.

Basit bir hesaplamayla yaklaşık olarak 1 Flick = 1.41723356 nano saniyeye eşit olduğunu söyleyebiliriz.

Özellikle programcılar, içerik üreticileri ve film yapımcıları için devrim sayılabilecek Flicks sayesinde, video kare hızlarını küsüratlı rakamlarla uğraşmadan senkronize edebilmiş olacağız. Böylece izleyeciler iyi senkronize edilmiş görsel efektler ile daha gerçekçi filmler izleyebilmiş olacaklar.

Flick'in mucidi Oculus mühendislerinden Christopher Horvath'a göre, saniyede tek bir kare ile çalışılan projelerde (FPS) kullanılan eski sisteminin yetersiz kaldığı sonucuna varılıyor. 24 kare/saniye hızdaki bir videoda her bir kare toplam 0,04166666667 saniye ya da 41666666,669 nano saniye uzunluğundadır. Ancak bu hesaplama rakamların karmaşıklığı nedeniyle oldukça zor.

Sonuç olarak, 24 FPS bir filmde her bir karenin uzunluğu 29.400.000 flick olarak hesaplanabiliyor. Başka bir deyişle hesabı yapacak kişiler tekrarlayan küsüratlardan kurtarılıyor.

İşte Facebook'un Yeni Zaman Birimi

hakkında yorumlar

Henüz Yorum Yok
İşte Facebook'un Yeni Zaman Birimi

hakkında yorum yaz

Gönder

Haberiniz Olsun Listesi

Facebook Messenger

Facebook Messenger'a Boomerang Özelliği Geldi

Facebook Messenger'a Boomerang Özelliği Geldi Facebook'un mesajlaşma uygulaması olan Messenger, yeni özellikler sunmaya devam ediyor. Facebook'un birkaç yıl önce kendi uygulamasından ayırarak, Messenger adlı yeni bir...

Instagram DM

Instagram DM'ye Sesli Mesaj Özelliği Geldi

Instagram DM'ye Sesli Mesaj Özelliği Geldi Whatsapp'da bulunan sesli mesaj özelliği, sıkça kullanılan Instagram DM'ye de geldi. Instagram, yakın bir zaman da Direct Message'da yaptığı güncelleştirmeler ile...

  Snapchat, Instagram

Snapchat, Instagram'da Olan Özellikleri Test Ediyor

Snapchat, Instagram'da Olan Özellikleri Test Ediyor Snapchat, kullanıcı sayısına bakıldığında Instagram'dan çokça geri kaldığını görebiliriz. Uygulamanın yapımcıları bu açığı kapatabilmek için çok çaba sarf...