• Facebook 360 ve Sanal Gerçeklik

Son yıllarda mobil platforma yüklü bir yatırım yapan Facebooksanal gerçeklik teknolojisiyle pazarda büyük bir pay sahibi olmaya hazırlanıyor. Sanal gerçeklik teknolojisinde var olmayı hedefleyensosyal medya devi, VR teknolojilerinin başına geçmesi için Xiaomi’den Hugo Barra’yı transfer etti. Facebook360 derece videoların yer aldığı sanal gerçeklik uygulamasını Mart ayından itibaren kullanıma sundu. Bu mobil uygulama, iOS ve Android tabanlı cihazlarda kullanılabilmekte. 360 derece video ve fotoğraflar çekerek siteye yükleme imkanı sunan Facebook 360, Facebook’un blog sayfası olan Newsroom sitesi üzerinden sosyal medaya severlere duyruldu. Oculus'un büyük desteğiyle geliştirilen Facebook 360, Oculus Store‘dan indirilebilmekte. 

 Uygulamanın içinde dört farklı kaynak bulunmakta. Bunlardan en önemlisi 360 derecelik içeriklere kuşbakışı görüntülemeyi sağlayan Explore. Bu içerikler direkt olarak kullanıcılara Facebook üzerinde popüler olan içerik üreticilerinden ya da medya kuruluşlarından sağlanıyor olacak. Bir diğer özellik ise, profilinizden takip ettiğiniz arkadaşlarınızın ve kişilerin paylaştığı içeriklere göz atabilme imkanı sağlayan Following. 

Sanal Gerçeklik İle Gerçek Hayat Birleşiyor!

Facebook üzerinden Mart ayı itibariyle kullanmaya başladığımız sanal gerçeklik uygulaması ile birlikte artık 360 derece videolar ve fotoğraflar çok daha rahat görüntülenebilecek. Bugüne kadar bir milyondan fazla 360 derecelik video çekilip siteye yüklendiği ve 25 milyondan fazla 360 derecelik fotoğrafın çekilip yüklendiğini düşünecek olursak, bu yeniliğin bir hayli işe yarayacağı ve yediden yetmişe herkesi cezbedeceği bir gerçek.

Ayrıca saved sekmesi ile birlikte internette takip ettiğiniz ve VR ile tecrübe etme fırsatı bulamadığınız içerikleri çok daha etkileyici bir şekilde görebileceksiniz. Timeline adını taşıyan sekme ile de kendi 360 derecelik fotoğraf ve videolarınızı tek bir alanda buluşturabilir ve dilediğiniz zaman görüntülere buradan ulaşabilirsiniz.

Facebook 360 ve Sanal Gerçeklik hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

Facebook 360 ve Sanal Gerçeklik hakkında yorum yaz