• AMD RYZEN Destekli Anakartlar

 AMD CES, 2017'de  17 ileri PC sistem entegratörünün ürettiği ve AMD Ryzen işlemci tabanlı olan en yüksek performanslı bilgisayar sistemlerini sergiledi. Üçüncü parti CPU soğutucu tasarımlarının da bulunduğu alan ziyaretçiler ve bilgisayar kurtları tarafından büyük ilgiyle karşılandı. Ayrıca AM4 soketli anakartlar da görücüye çıktı.

Advanced Micro Devices, Ryzen işlemcileri için dünyanın en büyük anakart üreticilerinden bazılarıyla anlaşmaya vardı ve ortak üretim anlaşması sağladı. Bilgisayar kurtlarının merakla beklediği, AMD Ryzen uyumlu AM4 anakartlarının listesi birkaç ay önce yayınlandı. Asus, Gigabyte ve Biostar'dan sızan bilgilere göre, AMD'nin işlemci rakabetine tüm gücüyle dahil olacağı ve kuralları yıkacağa benziyor. Yakında satışa sunulacak olan 7 anakartın AMD'nin Ryzen modelleri ile birlikte piyasaya çıkması beklenirken bunun çok özel bir anlam taşıyacağı da bilinen bir gerçek. Ancak öncelikler düşünüldüğünde, AMD'nin yol arkadaşı Asus'un bir adım önde olduğunu belirtemeliyiz. Çünkü Asus ve Advanced Micro Devices şirketleri, 20 yıldan fazladır işbirliği yürütmektedirler.

AMD'nin yaklaşmakta olan Ryzen CPU'ları için ASUS AM4 alt yapısını kullanıyor. Anakartlar, B350 yonga setini ve X370 yonga setini içeren çipsetler barındırmakla birlikte, özel modeller ASUS Prime B350M-A, Prime B350-PLUS, Prime X370-PRO ve Crosshair VI Hero ismiyle anılmakta.

AMD'nin en hızlı işlemcileri(Vega satışa sunuluna kadar) 1800X, 1700X ve 1700 olarak bilinmekte ve tanıtım tarihleri de 28 Şubat olarak belilirlenmiş durumda.  Ancak belirtilen bu tarihten önce, söz konusu işlemcilerin şirketler tarafından ön satışa sunulması bekleniyor. Ne gariptir ki, şirket "Capsaicin & Cream" GDC 2017 basın etkinliğine de tanıtım tarihi olan 28 Şubat'ya başlamayı planlamakta. aynı zamanda bu organizasyon, canlı bir yayın halinde internetten yayınlanacak. Aynı zamanda bu yayında AMD'nin Vega işlemcisini yakından tanıma ve bakma fırsatı da olacak. Söz konusu Ryzen üçlüsü sırasıyla 499 dolar, 389 dolar ve 319 dolar fiyatları olarak piyasaya çıkacak.

AMD RYZEN Destekli Anakartlar hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

AMD RYZEN Destekli Anakartlar hakkında yorum yaz