• e – Sporun pazar payı her yıl daha da artıyor

e – Sporun pazar payı her yıl daha da artıyor

 

Küresel oyun pazarı araştırmacısı Newzoo’nun son raporuna göre, e-spor’un pazar payı, 250 milyon doları buldu. Kore, Çin, Avrupa ve Amerika’da aşırı derecede yaygın olan e-spor, Türkiye, Tayvan, Brezilya, Avusturalya ve Japonya gibi ülkelerde de gelişimine devam ediyor.

 

 

Dünya genelinde her yıl e-spora yatırımlar da büyüyerek artıyor. Genç neslin e-spor ilgisi, yatırımları ve sponsorluk anlaşmalarını daha da artırdığı gibi, e-spor ekonomisini de geliştiriyor. 
Türkiye’de e-sporun gelişimine destek olan Beşiktaş Spor Kulübü, League of Legends şampiyonlar ligine, bu yıl hızlı yükselişiyle dikkatleri çeken Oyun hizmetleri takımı ile katıldı. Beşiktaş Oyun hizmetleri takımı yöneticisi Mehmet Şükrü Çeken; dünyanın ve Türkiye’nin e-spora yaklaşımı şöyle anlattı:
“E-spor; büyük elektronik spor organizasyonları aracılığıyla, dünyanın farklı yerlerinden gelen insanların buluşup, oyun oynayabilecekleri, hem fiziksel hem de zihinsel çaba gerektiren bir spor. Bilgisayar oyunlarından en büyük farkı, rekabetçi ortama oyuncu yetenekleri haricinde dışarıdan müdahalenin bulunmaması. Maddi yatırımla eşit seviyedeki oyunculara, ekstra özellik kazandırılmakta. Bu iki temel fark, bilgisayar oyunları ile elektronik sporları birbirinden ayırır. Bir dijital oyunun elektronik spor olabilmesi için Uluslararası Elektronik Sporlar Federasyonu’nun belirlediği kurallara uyması ve yapılan incelemeler sonucunda federasyon tarafından uygunluğunun belirlenmesi de şart.”
 
 
Devlet desteği de güçlenmeli

Çeken’e göre, pazarın büyük olması sebebiyle özellikle küresel ve profesyonel markalar, genç markalarını ön plana çıkarmak için e-sporu destekliyor. e-Spor’un Türkiye’de yaşadığı en büyük sıkıntının resmi destek alma konusunda olduğunu vurgulayan Çeken, geçtiğimiz senelere kıyasla devletin attığı adımlara rağmen, hala yeterli düzeyde olunmadığını belirtti.  E-sporun öne çıktığı Kore, Çin, Amerika gibi ülkelerde, devlet desteğinin büyük rolü olduğunu vurgulayan Çeken, yayımcı firmalardan sadece bir tanesinin Türkiye’de ofisi bulunduğunu, ofis açmak için devletin teşvik vermesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

 

e – Sporun pazar payı her yıl daha da artıyor hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

e – Sporun pazar payı her yıl daha da artıyor hakkında yorum yaz