• Bataryasız, Katlanabilir Mikro Robotlar Geliyor!

 

Bataryasız, Katlanabilir Mikro Robotlar Geliyor!

 

Araştırmacılar Origami sanatındaki ilkelere dayanan katlanabilir, pil ve tel bulunmayan robotlar üzerinde çalışıyorlar.

Japon origami sanatı, basit bir kağıt yaprağını özel bir katlama, kırıştırma ve kıvrım deseniyle karmaşık, üç boyutlu şekillere dönüştürülmesini sağlıyor. Bu ilkeye göre tasarlanan katlanır robotlar, robotik tasarımın heyecan verici yeni bir sınırı olarak ortaya çıktı. Ancak genelde onboard piller yada bir güç kaynağına kablolu bağlantı gerekiyor ve bu nedenle daha yavaş hale geliyorlar, işlevleri de kısıtlanıyor.

Wyss Biyolojik Mühimmat Mühendisliği Enstitüsü ve Harvard Üniversitesi John A. Paulson Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu (SEAS) araştırmacılarından oluşan ekip, karmaşık, tekrarlanabilir hareketler üretebilen batarya içermeyen katlanabilir robotları ürettiler. 

Araştırma ekibinin robotları menteşeler vasıtasıyla orta üçgene, orta üçgen  küçük bir devreye bağlandığı düz ve ince esas aldıkları kağıda benzeyen plastik dört yüzlü. Menteşeler, deforme olduktan sonra orijinal şeklini, belirli bir sıcaklığa ısıtılarak iyileştirebilen, şekil hafızalı alaşım SMA adı verilen metal türünde bobinler eklenmiştir.

Wyss Enstitüsü ve SEAS'de doktora sonrası çalışan bir araştırmacı olan Mustafa Boyvat "Sadece robotlarımızın katlama hareketleri tekrarlanabilir değil, ne zaman ve nerede gerçekleştiklerini kontrol edebiliyoruz, daha karmaşık hareketler sağlıyor" diyor. 

Bu tür minimalist robot teknolojisi için birçok uygulama var; Örneğin gelecekte rahatsız edici bir endoskobun ameliyat sırasında boğaza koyulması yerine, hasta, hareket edebilen ve doku veya film çekme gibi basit görevleri yerine getirebilecekleri bir mikro-robotu yutabilir.

Bataryasız, Katlanabilir Mikro Robotlar Geliyor! hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

Bataryasız, Katlanabilir Mikro Robotlar Geliyor! hakkında yorum yaz