• Sosyal Medyanın Gerçekleri!

Sosyal Medyanın Gerçekleri!

İnternetin hayatımıza girmesiyle, hayatımızın olmazsa olmazı haline gelmiş durumda olan sosyal medya vazgeçilmezlerimiz arasına girmiş durumda.

Ancak bu vazgeçmeyişin bir de bedeli olacak tabi; İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre sosyal medya, çocuk ve gençler üzerinde endişeye neden oluyor. Teknolojinin gelişmesi ve internetin her yerde ve her zaman erişilebilir hale gelmesi bizler için yeni sosyalleşme alanları yarattı. Günümüzde hemen herkesin sosyal medya hesapları var. Ancak bu anlamda sosyalleşmenin insan hayatına olumsuz etkileri de bulunuyor. Gençlere yönelik zorbalık ve şiddetle mücadele eden "Ditch the Label" adlı kuruluşun yaptığı bir araştırmaya göre çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Her üç kişiden biri, internette görünüşlerinden dolayı istismar ve zorbalığa uğramaktan korkuyor.

Araştırma 12 ile 20 yaş arasındaki 10 bin çocuk ve gençle yapıldı. Bu verilere göre gençlerin yüzde 40'ı, çektikleri selfie'ler beğenilmediğinde kötü hissettiklerini söylüyorlar. Araştırmaya katılanların yüzde 35'i ise kendilerine olan güvenlerinin takipçi sayılarına doğrudan bağlı olduğunu söylüyorlar.

Yapılan araştırma, siber zorbalığın giderek yayıldığının da en büyük ispatı durumunda. Araştırmaya katılanların yaklaşık yüzde 70'i internette başka birine karşı istismarcı bir tavır sergilediklerini anlatırken; yüzde 17'si de bilgisayar başında zorbalığa uğradıklarını kaydetti.

 

Sosyal Medyanın Gerçekleri! hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

Sosyal Medyanın Gerçekleri! hakkında yorum yaz