• Güvenlik Duvarı (Firewall) Nedir?

Firewall Güvenlik Duvarı Nedir?

Masaüstü bilgisayarlarımızda, tabletlerimizde veya laptoplarımız da kullanmamız gereken belkide, bilgisayarlarımızın içinde kullanılan en önemli bir programdır. Firewall güvenlik duvarı demek bilgisayar ağınıza ve sunucu üzerinden giriş, çıkışları kontrol eden ve bunu size rapor eden bir programdır. Daha doğrusu yazılım ve donanım açısından sistemi kontrol etmesinede diyebiliriz. Genel olarak bakacak olursak, ana bilgisayara herhangi bir sızmayı amaçlayan, zararlı yazılımsal programlarını engellemeye yarayan bir güvenlik duvarı diyebiliriz. Bir örnek verecek olursak nasıl bir futbol maçına gittiğimizde stada girmeden önce, hem cihazla hemde fiziki olarak üstümüzü arayarak kontrol edilmesine de bunun sonucunda maça girip giremeyeceğimize karar verilir. Bunun gibi Firewall güvenlik duvarıda ağ içindeki sunucu ve görevleri sürekli takip edip, ana bilgisayara bu bilgileri ulaşılmasına sağlamasını yarayan bir programdır. Bu örnekte olduğu gibi firewall güvenlik duvarı işlevini yapmaktadır. Daha doğrusu sistemin bütünsel açıdan bakarak tek bir yere değilde genel ve yoğun bir şekilde belli aralıklar ile sürekli kontrol eden bir mekanizmadır. Şimdi kısaca anlattığımız Firewall güvenlik duvarını detaylı bir şekilde ele alalım… 
 

Neden Firewalla İhtiyacımız Vardır?
Bir bilgisayar veya tabletlerimiz içinde sadece virüs var mı yok mu?  Veya herhangi bir bozukluk var mı şeklinde bilgisayarımızı kontrol edersek hata yapmış oluruz. Buna sadece bu açıdan degilde, daha detaylı bir şekilde bakmamız lazım. Yani sistemin içine sızmaya çalışan herhangi bir kötü yazlımlar veya sunucu üzerindeki problemler ve internet agındaki problemler vb. dikkate alarak detaylı bir şekilde kontrol etmemiz gerekiyor. İşte tamda burada devreye Firewall Güvenlik Duvarı devreye girmektedir. Sunucuya veya bilgisayarına herhangi bir saldırı olup olmadığını, 24 saat kontrol eden ve sızmaya çalışan zararlı yazılımsal bilgileri anında ana sunucu veya bilgisayara ileten önemli bir programdır. 

Ayrıca Firewall Güvenlik Duvarı sayesinde sunucuya herhangi bir, Dos ( Denied Of Service) yani sisteme olduğundan fazla bir giriş olması durumunda sistemi güvenliğe almasına da denilebilir. Yani böyle ataklara karşıda bilgisayarlarımızı, sunucularımızı koruma altına almaktadır. Ayrıca Application Backdoors (Arka Plan Uygulamalar) sürekli olarak kontrol etmektedir. Bunun yanı sıra işletim sistemi veya ana bilgisayardaki oluşabilecek sorunları sürekli kontrol altına tutmaya çalışmaktadır. Herhangi bir acil durumda kendini korumaya alarak asgari düzeyde zararı karşı koymaktadır. Kısacası bu sayede sisteme zarar gelmesini engellemek ve sistemi korumakla amaçlanmış olan bir yazılımsal program diyebiliriz.

Güvenlik Duvarı (Firewall) Nedir? hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

Güvenlik Duvarı (Firewall) Nedir? hakkında yorum yaz