• Google Play Filmler 4K HDR Görüntü Desteği Sunmaya Başladı!

 

Google Play Filmler 4K HDR Görüntü Desteği Sunmaya Başladı!

Google Play Filmlerin artık 4K HDR desteği bulunuyor.

HDR kısaltmasının açılımı, High Dynamic Range’dir. Bu da, Yüksek Dinamik Aralık demektir. Yüksek dinamik aralık, karanlık yerlerin koyu, aydınlık yerlerin ise parlak göründüğü anlamını taşır. 

Google, bugün bir açıklamada bulundu ve Google Play Filmler için 4K HDR desteği sunacağını belirtti. Şuanda seçkin filmler ver TV şovları için mevcut olan özellik ile daha geniş bir renk yelpazesini görüntüleyebileceksiniz. Ve, izlemekte olduklarınızı daha canlı bir hale getirecek böylece de daha fazla kontrast görüntülemesine rağmen, bir görüntünün en karanlık ve en parlak kısımlarında daha fazla ayrıntı görebileceksiniz. 

Bu harika görüntüden faydalana bilmek için ise 4K HDR desteğine sahip bir mobil cihazınızın olması gerekiyor. Eğer Play Filmler'i kullanıyorsanız ve cihazınız bu özellik için uygunsa, bu görüntüyü kullanabilir olacaksınız.

Sony Xperia XZ Premium, LG G6 ve Samsung Galaxy S8 gibi HDR özellikli telefonlarla çalışabilir ancak Google'ın odak noktası, Cast'in yerleşik HDR uyumlu TV'leri üzerine. Eğer bunlardan birine sahip değilseniz fakat HDR TV üzerinde bir Chromecast Ultra kullanıyorsanız, yine de HDR görüntüyü elde edebilirsiniz. Henüz Android TV için desteği ise bulunmuyor.

Kötü haber ise 4K HDR desteğinde baya bir eksiklik söz konusu. Google’ın biraz daha bu özellik üstünde çalışması gerekecek gibi gözüküyor. Çünkü şu anda HDR görüntüsünde sadece birkaç film mevcut ama eminim ilerleyen günlerde Google buna bir el atıp film listesini genişletecektir. Ve son olarak 4K HDR özelliği, sadece ABD ve Kanada’da mevcut olacak. İleri ki süreçlerde diğer ülkelerde de kullanılabilir hale gelecektir.

Google Play Filmler 4K HDR Görüntü Desteği Sunmaya Başladı! hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

Google Play Filmler 4K HDR Görüntü Desteği Sunmaya Başladı! hakkında yorum yaz