• Yazılım Sektörü "Sanayi" Kapsamına Alındı!

Yazılım Sektörü "Sanayi" Kapsamına Alındı!

Üretim Reform Paketi ile birlikte yazılım üreten firmalar Sanayi Sicil Kanunu kapsamına alındı. Artık yazılımcılar sanayici olarak kabul ediliyor. Dolayısıyla sanayicilere sağlanan tüm haklardan da yararlanabiliyorlar.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü katıldığı Bilişim Sektörü Buluşması toplantısında 1 Temmuz'da yürürlüğe girmiş olan Üretim Reform Paketi ile artık yazılım üreten işletmelerin Sanayi Sicil Kanunu kapsamına alındığını açıkladı. "Bu paketle yazılımcılarımızı, sanayici kapsamına aldık." sözlerini kullanan Özlü, artık yazılımcıların da sanayicilerin kullandığı tüm imkanlardan faydalanabileceklerini dile getirdi. Ayrıca "Bu paketle sunulan imkanların genç girişimcilerimiz tarafından takip edilmesini istiyorum" dedi.

Özlü, bilişim ve yazılım sektörlerinde bir takım sorunların yaşandığının fakında olduklarını ve bu alanlarda çalışmaların devam ettiğini dile getirdi. Üstelik ülkemizin Bilgi Teknolojileri ve yazılım sanayisindeki cirosunun en kısa sürede iki katına çıkarmayı hedeflediğini belirten Özlü, bu alanda diğer şirketlerin de çok daha fazla proje üretmeleri gerektiğini vurguladı.

Türkiye'nin sanayileşme sürecinde vagon değil "lokomotif" olacağını söyleyen Özlü, üniversitelerin ve meslek okullarının sanayinin ihtiyacına cevap verecek nitelikle müfredatlar geliştirmesi açısından çalışmalarda da bulunduklarını belirtti.

Bilişim Vadisi Geliyor

Bilişim Vadisi 1. etap inşasının sürdüğüne ve bittiğinde 2 bin, proje tamamlandığında ise yaklaşık 100 bin nitelikli insana istihdam sağlanacağına dikkati çeken Özlü, vadide 5 bin Ar-Ge firmasının faaliyet göstereceğine ve yıllık 10 milyar dolar ciroya ulaşılacağına işaret etti.

Yerli Yazılım Çağrısı

Türkiye Yazılım Meclisi Başkanı Melek Bar Elmas ise yazılım ve bilişim firmalarının Türkiye için taşıdığı önemi anlatarak, tüm kamu kurumlarının ve firmaların yerli yazılımcılarla çalışması önerisinde bulundu.

Yazılım Sektörü "Sanayi" Kapsamına Alındı! hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

Yazılım Sektörü "Sanayi" Kapsamına Alındı! hakkında yorum yaz