Yeni bloggerların en sık yaptığı 7 hatadan önce, blogger olmanın artık bir kendini ifade biçimi ve kazanç elde etme yolu olduğunu ifade etmek gerekmektedir. Ancak blogger olmak aslında o kadar da kolay değildir ve birçok yeni blogger bloglarını ilk açtıklarında genellikle aynı hataları yaparlar. Blogger olmanın gittikçe daha popüler olması da bu hataların oluşmasında etkilidir. Justin Hall’ın 1994 yılında ilk blog yayınını yapmasından bu yana dünyada milyonlarca kişi blogger oldu ve bu da milyonlarca kez tekrarlanan hatalar anlamına gelmektedir. Şimdi hep birlikte yeni bloggerların en sık yaptığı 7 hataya daha yakından bakalım.

    Zayıf ve Yüzeysel İçerik

İçerik, blog dünyasında her şey demektir. Bloğunuzda yazdığınız ve yayınladığınız her türlü şey doğru, bilgilendirici ve iyi kalitede olmalıdır. Bloğunuzu ziyaret eden okuyucular zayıf içeriğe sahip bir blog için zaman ayırmazlar. Yalnızca kaliteli, özgün ve ilginç içeriklerle ziyaretçilerin ilgisini bloğunuza çekebilir ve onları sadık takipçiniz yapabilirsiniz. Unutmamalısınız ki, zayıf ve kalitesiz içerik bloğunuzu öldürür.

    Kopyala – Yapıştır İçerik

Bloğunuza kopyala yapıştır denilen yolla içerik girmeniz, bloğunuzun yakın zaman sonra arama motorları tarafından ağır şekilde cezalandırılacağı anlamına gelmektedir. Başka bir site ya da blogtan kopyaladığınız içerik bloğunuzun ceza yemesine ya da kalıcı olarak silinmesine neden olur. Ayrıca bloğunuzu ziyaret eden okuyucular eğer bloğunuzda kopyalanmış içeriği bulurlarsa, bir yazar olarak da güvenilirliğinizi kaybedersiniz.

    Bloğunuzu Arama Motorlarına Tanıtmamak

Bloğunuzda kaliteli ve özgün içerikler var ama hitlerinizde herhangi bir yükselme olmuyor. Peki, bunun nedeni nedir? Bunun yanıtı aslında açık: Arama motorları. Bir bloğun trafiğinin çoğu arama motorlarından gelir. Ancak bunun için bloğunuzu ilk açtığınızda bir site haritası oluşturarak arama motorlarına bloğunuzun var olduğunu bildirmelisiniz. Arama motorları, arama sonuçlarında sizin onlara gösterebildiğiniz içerik kadar bloğunuzu indeksleyebilirler. Bu nedenle bloğunuzu arama motorlarına tanıtmanız bloğunuz için hayati bir öneme sahiptir.

    Sosyal Medya Kullanmamak

Blog trafiğinizi ve okur sayısını arttırmanın en etkin yollarından biri, çeşitli sosyal medya platformlarını kullanmaktır. Eğer blog içerikleriniz iyiyse ama desteğe ihtiyacınız varsa ve ziyaretçilere ulaşmak istiyorsanız sosyal medya bunun için harika bir mecradır. Kısacası, bloğunuz için sosyal medya hesaplarınız yoksa yüksek ziyaretçi sayısına ulaşmanız da zor olacaktır.

    SEO Öğrenmemek

Kaliteli içerikle birlikte bloğunuzun arama motoru dostu olması da çok önemlidir. Eğer insanların bloğunuzu bulmasını istiyorsanız, SEO’dan daha iyi anlamanız bloğunuz için daha iyi olacaktır. Unutmamak gerekir ki SEO’nun alanı sürekli olarak değişmektedir. Bu yüzden   SEO üzerine daha iyi çalışmalar yapabilmek için daha fazla zaman harcamak gerekmektedir.

    Blog Düzeni ve Şekline Önem Vermemek

Bloğunuzun okunabilirliğini arttırmak için blog formatınız çok önemlidir. Bloğunuza iyi bir düzen vermeden birçok içerik girerseniz, bloğunuzu ziyaret edenler içerikleri okumayı erteleyebilir ve diğer sitelere yönelebilirler. Alt başlıklar kullanmak, anahtar kelimeler kullanarak içerik girmek ve içerikle ilgili görseller eklemek bloğunuza olumlu yönde etki edecektir.

    Çabuk Vazgeçmek

Yeni bloggerların en sık yaptığı 7 hatadan sonuncusu ise, umutsuzluğa kapılıp çabuk pes etmektir. Birçok kişi bloğunun birkaç ayda yükselmesini ister ancak durum çoğunlukla böyle olmadığı için birçok blogger erkenden havlu atar. Unutulan nokta ise, okuyucuların bir günde bloğunuzun müptelası olamayacağı gerçeğidir. Bloğunuza sürekli olarak takipçi toplayabilmeniz için kayda değer bir zaman ve çaba harcamanız gerektirecektir. Ancak bir kere takipçileriniz çoğalmaya başladığındaysa bunun arkası da muhtemelen gelecektir.

Yeni Bloggerların En Sık Yaptığı 7 Hata hakkında yorumlar

  • Tubber | 14:46:49 | 12/Aralık/2016 |

    Bundan sonra daha dikkatli olucam demekki :)

  • Hikmet | 06:25:13 | 13/Aralık/2016 |

    Bu işler bile ne zormuş

Yeni Bloggerların En Sık Yaptığı 7 Hata hakkında yorum yaz