• Yeni Youtuberların Sakınması Gereken 7 Hata

Yeni Youtuberların sakınması gereken 7 hata konusu, aslında yeni oluşmakta olan bir mesleğin de girişinde emeklemeden koşmaya çalışacak olanları engelleyecektir. Youtube, dünyanın en büyük ve rakipsiz video paylaşım web sitesidir. Öyle ki, Youtube’a her saat binlerce video yüklenmektedir ve bu da inanılmaz görüntülenme sayıları anlamına gelmektedir. Yepyeni bir mesleğe adım atan Youtuberlar ise, bu yeni mesleğe girerken çok dikkatli olmalı, adım adım ilerlemeli ve Yeni Youtuberların sakınması gereken 7 hataya asla düşmemelidirler. Şimdi bu 7 hatanın neler olduğuna tek tek bakalım.

  • Kamera Kalitesi

Yeni Youtuberların en sık yaptıkları hatalardan biri, düşük görüntü kalitesinde videolar yüklemeleridir. Youtube ise, bu konuda çok hassastır ve düşük kalitedeki videoları vitrininde arka plana atar. Yeni Youtuberların Youtube’a yüklemiş oldukları bir videodan daha fazla kazanç elde etmeleri için uygun bir kamera, iyi ışık, iyi yönetim ve iyi bir ses kalitesi gereklidir.

  • Yanlış Kanal Adı Seçimi

Yeni Youtuberların birçoğu, kanallarına ilgi çekici bir kanal adı koymamak gibi bir hataya düşerler. Bu da video görüntülemelerinin artmamasına ya da düşmesine neden olur. Bu yüzden, Youtube’da kanal açarken Youtube kanal ismi seçimine çok dikkat edilmelidir. Kanal adı verilirken, dikkat çekici ve akılda kalıcı isimler seçilmelidir. Kısacası, eşsiz bir kanal adı için, sıkı bir düşünme ve araştırma süreci geçirmek gerekmektedir.

  • Deneme Videosu Çekmeden Video Yüklemek

Youtuber olmak için gerekenlerden biri de, ilk çekilen video kanala yüklenmeden önce bir prova yapılmasıdır. Bu deneme videosunda birçok yeni Youtuber ses, görüntü vb. hatalarını görüp, daha sonrasında çektikleri ikinci videolarında aynı hataları yapmazlar. Bu nedenle, yeni Youtuberlar videolarını Youtube’a yüklemeden önce ya prova yapmalı ya da bir deneme videosu çekmelidirler.

  • Yorumlara Cevap Vermemek

Yeni Youtuberların üzerinde önemle durması gereken alanlardan biri de videolara atılan yorumlara mutlaka yanıt vermek olmalıdır. Buradaki püf nokta, bu yanıtların, yorum atanlarda özel bir bağ kurma hissine neden olmasıdır. Verilen pozitif ve ılımlı yanıtlar, yeni Youtuber olanların videolarına ilgiyi arttırmaktadır. Hem yerli hem yabancı, tanınmış, birçok Youtuberın videolarının yorum kısmına bakıldığında, izleyicileriyle sürekli iletişim halinde oldukları görülecektir. Bu aynı zamanda nasıl Youtuber olunur? sorusunun da cevaplarından biridir.

  • “Üye Olun” Ve “Yorum Atın” İsteğinde Bulunmamak

Yeni Youtuberların ihtiyacı olan en önemli şeylerden biri de tüm videoların sonunda izleyicilerden, ‘kanalıma üye olun’ ve ‘yorum atın’ isteğinde bulunmaktır. Birçok yeni Youtuber, bunu ya önemsemediklerinden ya da unuttuklarından dolayı kanallarının abone ve yorum sayısını arttıramamaktadırlar.

  • Düzenli Zaman Aralıklarında Video Yüklememek

Yeni Youtuberların ihmal ettiği bir diğer nokta ise, düzenli zaman aralıklarında yeni video yüklememektir. Bu kural, yüz binlerce abonesi olan Youtuberlar için belki biraz esnese de yeni Youtuberlar için çok katıdır. Eğer vaat edilen aralıklarda video yüklenmezse, izleyiciler bundan sıkılır ve hem izlenme hem de abone sayısında sert düşüşler yaşanır.

  • Gereğinden Uzun Videolar Yüklemek

Yeni Youtuberların sakınması gereken 7 hatadan sonuncusu ise, aşırı uzun videolardır. Özellikle acemi Youtuberlar zaman zaman bunu unutup aşırı uzun, örneğin 15 dakikalık, videolar yüklemektedirler. Bu, zaten temelleri yeni atılan kanalı sıkıcı hale getirecek ve izleyici için hiç de cezbedici olmayacaktır. Bu yüzden emekleme aşamasındaki kanala atılacak videoların süreleri daha kısa tutularak izleyicinin kanalda kalması sağlanmalıdır.

Yeni Youtuberların Sakınması Gereken 7 Hata hakkında yorumlar

  • yalçın | 01:35:13 | 12/Haziran/2016 |

    youtuberlar için güzel uyarılar verilmiş teşekkürler.

Yeni Youtuberların Sakınması Gereken 7 Hata hakkında yorum yaz