• Giyilebilir Teknoloji Geliyor! (Google Soli )

Teknoloji, gerçektende inanılmaz bir hız ile ilerliyor ve hayatlarımızı çok farklı yönlere doğru çekiyor. Bundan bir asır önce önce kim bir el çarpması ile ışıkları açıp kapatabileceğimizi düşünebilirdi ki? Çok fazla kişinin hatırlayabileceğini zannetmiyorum ama  Google IO 2015 konferansında, "Soli" isimli bir proje tanıtılmıştı ve çalışmaları yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başladı.

Giyilebilir teknolojiye herkes yavaş yavaş sahip olabilecek!

Giyilebilir teknoloji hayatımızda yerleşim için zorlu ve uzun bir yol katediyor. Günümüzde birçok teknoloji cihazı kullanan insanların birkaçı giyilebilir teknoloji ile ilgili “lüzumsuz harcama” olarak düşünüyor olsada,  Soli isimli proje hayata geçerse herkes giyilebilir teknolojiyi düşünmeye başlayacaktır.

Bir el çırpmak yeter!

Soli Projesi, el hareketleriniz ve bazı sensörlerleriyle akıllı saatlerin yapabildiklerini çok farklı yerlere çekmeyi amaçlıyor.  Sahip olan kişinin müzik oynatmasını, aramaları cevaplamasını, ışıkları bir söz ile açıp kapamasını ve hatta temas ettiği yüzeyin ne tür bir maddeden yapıldığını kullanıcıya söylemesini sağlayan bir sistem geliştirilmeye çalışılıyor.

Hala geliştiriliyor.

Sistem günümüzde hala gelişim aşamasında olsa da,  şu anda çalışan prototipleri mevcut. Elinizin cihaza olan yakınlığına ve uzaklığına göre yapabileceğiniz işler değişiyor.  Giyilebilir teknoloji eğer yeterince gelişirse artık dokunmatik cihazların ikinci plana atılacağı ve yavaş yavaş unutulacağı tahmin ediliyor.

 

 

Giyilebilir Teknoloji Geliyor! hakkında yorumlar

  • ercan | 10:20:18 | 09/Haziran/2016 |

    giyilebilir teknoloji çok heyecan verici ancak çok pahalı :(

Giyilebilir Teknoloji Geliyor! hakkında yorum yaz