Youtube dünyanın en büyük ve gelişmiş video izleme sitesidir. Hemen hemen her gün milyonlarca kişi bu siteyi ziyaret etmektedir. Youtube sayesinde video çeken kişiler için para kazanma imkânları da doğmaktadır. Özellikle abone sayısı fazla olan kanallar reklamlar sayesinde iyi paralar kazanabilmektedir. İşte Youtube’dan para kazanmak için yapılması gerekenler:

Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

Öncelikle bunun için kendiniz video çekiyor olmanız gerekiyor. Yani internet üzerinde yayınlanmış videoları kendiniz bir kanal oluşturarak burada yayınlayıp para kazanmanız mümkün değildir. Bu nedenle orijinal içerikler üretmelisiniz. Eğer video çekmeyi sevmiyorsanız bu işe hiç bulaşmamalı ve para kazanmak için farklı yolları denemelisiniz.

Farklı bir video çekebilir, oyun tanıtımları yapabilir, gittiğiniz gezdiğiniz bir yeri tanıtabilir veya aklınıza gelebilecek insanların izleyeceğini, beğeneceğinizi düşündüğünüz hemen hemen her konuda video çekebilirsiniz. Eğer farklı, eğlenceli bir video çeker ve kanalınıza yüklerseniz çektiğiniz videoyu izleyenler arkadaşlarının da izlemesi için paylaşacak ve video viral olarak yayılabilecektir.

Farklı ve diğer yayıncılardan daha iyi paylaşımlar yaparsanız izlenme sayınız da fazla olacaktır. Youtube’dan para kazanma için en önemli etken videonun izlenme sayısıdır. Yani çektiğiniz video ne kadar fazla izlenirse o kadar para kazanırsınız.

Ne Gerekiyor?

Takipçi gerekiyor. Youtube’da bir kanal oluşturmak kolay ancak insanların ona abone olmalarını sağlamak oldukça zordur. Bunun için viral olabilecek farklı eğlenceli videolar çekebilirsiniz. Daha sonra hesabınıza yeterli sayıda (50-100) video yükledikten sonra AdSense’e başvurabilir ve videolarınızda reklamların görünmesini sağlayabilirsiniz. Belli bir seviyeye ulaşmadan AdSense başvurunuzu kabul etmeyebilir ancak vazgeçmemelisiniz. Kanal açıp 5-10 video yükledikten sonra hemen reklam almak için başvuru yapmamalı, sabırlı olmalı ve beklemelisiniz.

Yüklediğiniz videoları sosyal medya hesaplarında paylaşarak izlenme sayısınız arttırabilir ve insanlara kanalınızı tanıtabilirsiniz. Unutmayın yüklediğiniz videolar viral olmadığı sürece hızlı bir şekilde izlenmesi oldukça zordur. Bu nedenle videolarınızı sitelerde paylaşmalı ve mümkün olduğunca fazla kişiye ulaşmaya çalışmalısınız.

Youtube’dan Ne Kadar Para Kazanılır?

Fenomenler yani yüzbinlerce abonesi olan kanal sahipleri rahatlıkla tam zamanlı bu işi yapabildiklerini ve hayatlarını devam ettirebilecek kadar para kazanabildiklerini söylerler. Bunun için kesinlikle net bir şey söylemek güç ancak eğer kanalınız 100 bin aboneye ulaşırsa ve videolarınız kaliteliyse aylık 750-1000 Lira civarında para kazanabilirsiniz. Video izlenme ve abone sayınız arttıkça kazanacağınız para da artacaktır. Tabii bunun için kaliteli ve insanların beğenecekleri videolar paylaşmalısınız. Kanalınıza ne kadar fazla video yüklerseniz kazanacağınız para miktarı da o kadar artacaktır.

Youtube hakkında yorumlar

  • Erdemus | 12:24:42 | 12/Haziran/2016 |

    kolay görünmüyor ama denemekten zarar gelmez hemen başlıyorum

Youtube hakkında yorum yaz