• Microsoft SQL Server 2016

Birbirleriyle ilgili verilerin çok amaçlı olarak depolanmasına veri tabanı denir. Microsoft SQL Server en popüler veritabanı sunucusu yazılımıdır. SQL Server kullanılarak veriler yönetilir. Stored prosedürleri ile de çok fazla sayıda ve komplike olmuş sonuçlar döndürülüp, istenilen veriler rapor haline getirilebilir. Microsoft SQL Server’ın şimdiye kadar 6 sürümü çıktı. Bunlar;
  1. Microsoft SQL Server Enterprise Edition
  2. Microsoft SQL Server Standart Edition
  3. Microsoft SQL Server Personal Edition
  4. Microsoft SQL Server Developer Edition
  5. Microsoft SQL Server Desktop Engine ( MSDE )
  6. Microsoft SQL Server Windows Compact Edition

SQL ise ( Structured Query Language ) ilişkili veritabanı yönetim sistemleri üzerinden veri almak, düzenlemek, ya da sisteme veri girişi yapabilmek için kullanılan sorgulama dilidir.

     Microsoft firması yaptığı açıklamada  Microsoft SQL Server’ın yeni sürümünün 1 Haziran tarihinde piyasada olacağı haberini duyurdu. Microsoft SOL Server 2016 yı Azure bulut platformu üzerinden sunacak.SQL Server’ın 2016 sürümü önceki sürümlerine ilaveten bir sürü yenilikle geliyor. Bu yeniliklerden bazıları ise; veritabanında verilerin ender kullanılan bölümünü saklayabilmek için geliştirilmiş Stretch Database ve verileri hem bellekte hemde depolamada sütun seviyesinde şifreleyebilen Always Encrypted var.

     SQL Server’ın 2016 sürümünde 4 farklı sürüm bulunmakta. Enterprise ve Standart ücretli olan sürümler, developer ve  exspress ise ücretsiz olarak indirilebilecek sürümler.

Veritabanı müptelaları heyecanla yeni sürümü test etmek için bekliyor.

Microsoft SQL Server 2016 sürümü 1 Haziran’da Piyasada hakkında yorumlar

  • V6ITBFkLv | 21:47:32 | 23/Temmuz/2016 |

    All of these articles have saved me a lot of heheacads.

Microsoft SQL Server 2016 sürümü 1 Haziran’da Piyasada hakkında yorum yaz