Adsense birçok webmaster tarafından kullanılan gelir sistemidir. Öyle ki alternatifleri olsa da internet siteleri için en iyi reklam sistemi Adsense’dir. Tıklama başına ücret ödeyen bu sistemden ek gelir elde edenler olduğu gibi oldukça yüksek miktarlar kazananlar da var. Adsense’den ayda 10 Lira bile kazanamayan siteler varken 5-10 bin lira kazanan siteler de mevcuttur. Yani bu sistemde çok gelir elde etmek için çok sayıda ziyaretçi gerekiyor. Ayrıca gelirleri arttırmak için yapılabilecek çalışmalar da mevcuttur.

Temel olarak AdSense gelirlerinizi arttırma yollarından en önemlisi çok sayıda ziyaretçidir. Eğer site veya blogunuza çok sayıda ziyaretçi çekebilirseniz ve bu ziyaretçiler de organik yani Google aramalarından gelirse AdSense gelirleriniz mutlaka artacaktır. Bu yüzden oluşturduğunuz içeriklere önem vermeli ve mümkün olduğunca çok kaliteli içerikler üretmelisiniz. Tabii bunun dışında AdSense gelirlerini arttırmak için yapabileceğiniz şeyler de var. İşte Adsense gelirlerini arttırma yollarından bazıları:

Reklam Yerleşimleri

Adsense’de reklam yerleşimleri oldukça önemlidir. Bir sayfada en fazla 3 adet reklam konulabilir daha fazlası Adsense’den ban yemenize sebep olabilir ve tavsiye edilmez. Sayfanın her yerine reklam konulması zaten ziyaretçilerin siteniz hakkındaki görüşlerini de olumsuz yönde etkileyecektir. Bu nedenle 3’ten fazla reklam kullanmamalısınız. Reklam boyutları çeşitli olmakla beraber en çok tercih edilen reklam boyutları 336x280, 300x250, 728x90 ve 250x250’dir. Bu reklam boyutları çeşitlendirilebilir ancak ziyaretçiler tarafından en çok dikkat çeken reklam boyutları bunlardır. Sitenin üst kısmına yerleştirilebilen ve birçok sitede kullanılan 728x90 leaderboard olarak adlandırılan reklam tipi ilgi görmektedir. Bu nedenle sitede bu reklam boyutuna yer verilmesi tıklama oranlarını arttıracaktır. Ayrıca sitenin sağ kısmına yerleştirilen reklamlar da ziyaretçiler tarafından oldukça sık tıklanmaktadır. Yani 250x250 veya 300x250 boyutlarında sağ kısma yerleştireceğiniz reklam alanı da ziyaretçilerinizin ilgisini çekecektir. Sitenin alt kısımlarına reklam koymanız pek tavsiye edilmez çünkü sitenize gelen ziyaretçilerinizin bu reklamları görmesi için sayfanın en altına kadar inmesi gerekir. Siteye girer girmez kolay görülebilen reklamlar tıklanma oranlarını arttıracaktır.

Reklam Rengi

Metin reklamlarında büyük öneme sahip olan bir konu da yazı rengidir. Sitenin arka planıyla aynı renk kullanılabileceği gibi daha farklı renklerde de kullanılabilir. Sitenizin arka plan rengiyle Adsense reklam arka planı renginin aynı olması reklamların sitenizle daha uyumlu gözükmesini sağlayacaktır. Eğer site arka plan rengiyle reklamların arka planını aynı yapmak istemezseniz AdSense’in klasik reklam rengini yani lacivert rengi tercih etmeniz de iyi bir seçim olacaktır. Ziyaretçilerin dikkatini çeken ancak rahatsız edici olmayan renkleri kullanmanız yararınıza olacaktır.

İçerikler

Reklamların tıklanma sayısı içerik sayısıyla ve içeriklerin kalitesiyle doğru orantılıdır. Yani içerikleriniz ne kadar kaliteli ve çoksa sitenize gelen ziyaretçilerin sayısı o oranda artacaktır. Bu nedenle sitede yer alan içeriklerinizin çok olması gerekmektedir. Ancak bu çokluktan kasıt kesinlikle baştan savma kalitesiz içerikler değildir. Kalite kadar kelime uzunluğu da oldukça önemlidir. İçerikleriniz ne kadar uzun olursa ziyaretçilerin sitenizde geçirdiği zaman da o kadar artacaktır. Bu da reklamlara tıklanma oranınızı arttıracaktır.

İçerik konusunda kendinizi mümkün olduğunca geliştirmeli ve viral içerikler üretmeye çalışmalısınız. Böylelikle reklam ve tanıtım yapmasanız bile içeriğiniz internette hızla yayılacaktır.

Reklam Yönetimi

Adsense reklamlarını iyi analiz etmeniz de gelirlerinizi arttırmanıza yardımcı olacaktır. İsteğe bağlı olarak bazı reklamları engelleyebilirsiniz. Tıklama başına yüksek ücret veren kelimeleri ve reklam türlerini tercih ederek reklam gelirlerinizi arttırabilirsiniz.

Bu konuların üzerine düşerek Adsense gelirlerini arttırma yollarını uygulayarak kazançlarınızı arttırabilirsiniz. Sürekli araştırma yaparak ve ziyaretçi sayınızı arttırmaya çalışarak hedefinize ulaşmanız mümkündür.

Adsense Gelirlerini Arttırma Yolları hakkında yorumlar

  • Salih | 11:54:15 | 22/Haziran/2016 |

    Çok ayrıntılı ve anlaşılır bir makale olmuş anlatım için teşekkürler Datech!

Adsense Gelirlerini Arttırma Yolları hakkında yorum yaz