• Domain Nedir?

Domain, Türkçe’de ‘alan adı’ anlamına gelmektedir. Alan adı, sitelere ve bloglara girmek için internet tarayıcısına yazdığınız isimdir. Eğer alan adları olmasaydı bir siteye girmek istediğinizde o sitenin IP numarasını yazmanız gerekecekti. Bu da akılda kalmayan, zaman alan ve bizim için oldukça zor bir durum olacaktı. Alan adı bu IP adreslerinin numaralandırma sistemi yerine kelimelere çevrilmesi ve daha kolay akılda kalması için bulunmuştur. Bu nedenle dünyadaki tüm internet kullanıcıları tarafından alan adları kullanılmaktadır.

Domain Ne İşe Yarar?

Alan adı her site veya blog için kullanılmaktadır. Alan adı almak için bir hosting (barındırma) firmasına başvuru yapabilirsiniz. Alan adı satın almadan da ücretsiz blog veya ücretsiz domain - hosting sağlayan firmalardan bunu kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Bunun dışında özgürce istediğiniz alan adını almak istiyorsanız bir sunucu firmasına yıllık belli bir miktarda para ödemelisiniz. Alan adları 1 ve 10 yıl arasında kiralanabilmektedir. Ancak uzun süreli alan adı kiralamanız sitenizin daha üst sıralarda listelenmesi için önemlidir. Çünkü kısa süreli alan adı kiralamaları Google için pek fazla güvenilir görülmüyor. 10 yıllık veya 5 yıllık alan adı satın alan siteler daha geleceğe dönük ve güvenilir bir imaj çiziyor. Bu nedenle site veya blog kuracağınız zaman uzun süreli planlamalar yapıp uzun süreli alan adı kiralamanız sizin yararınızadır.

Türkiye’de Alan Adları

Türkiye’de alan adları ODTÜ tarafından yönetilmekte ve kontrolleri yönetilmektedir. Genelde ülkemizdeki web siteleri ve bloglar ‘com’ veya ‘net’ şeklinde kurulmaktadır ancak günden güne yeni alan adları artmaktadır. Diğer alan adları ile de site veya blogunuzu kurabilirsiniz ancak en fazla tercih edilen alan adlarını tercih etmeniz arama motorlarında yükselmenizi daha da kolaylaştıracaktır.

Domain Nedir? hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

Domain Nedir? hakkında yorum yaz