• Backlink Alma Yolları Nelerdir? 1.Bölüm

Backlink başka web sitelerin sizin sitenize sağladığı bir referanstır. Referansınız ne kadar kuvvetli olursa bu o kadar kaliteli olduğunuz anlamına gelir. Google sıralamalarda birçok kriteri göz önünde bulundurmaktadır. Bu kriterlerden en önemlisi ise backlink sayısı ve kalitesidir. Siteniz için alacağınız backlinklerin kaliteli sitelerden ve karşılıksız olarak alınması gerekmektedir. Backlink çalışması yapacaksanız çöp sitelerden backlink almamaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca konunuzla ilgili olan sitelerden veya bloglardan backlink almanız sizin yararınıza olacaktır.

Örneğin; sağlık konuları ile ilgili içerikler yayınladığınız bir websiteniz olsun. Eğer bu web sitesine futbolla ilgili içeriklerin yer aldığı bir siteden backlink alırsanız bunun pek bir faydası olmayacaktır. Backlink aldığınız sitenin değerleri (Alexa, Trustrank gibi) ne kadar yüksek olursa olsun eğer sizin web sitenizin konusuyla herhangi bir ilgisi yoksa size geri dönüşü olmayacaktır. İlgili bir web siteden backlink aldığınızda ise o siteden sizin sitenize gelen ziyaretçiler potansiyel takipçilerinizden birisi olabilir.

Şimdi nasıl hangi yöntemlerle backlink alabilirsiniz bunları inceleyelim:

1)Hazır Paketler

Webmasterlar tarafından en çok kullanılan backlink alma yollarından biri de backlink paketleridir. Bu paketlere ulaşmak için webmaster forumlarını ziyaret edebilir veya SEO işleriyle uğraşan kişilerle irtibata geçerek sitenize backlink paketi alabilirsiniz. Hazır backlink paketi alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta backlink paketini sağlayacak kişinin size backlinkleri hangi sitelerden ve nasıl sağlayacağıdır. Sitenizin konusuyla alakasız farklı sitelerden veya bloglardan alacağınız backlinklerin sitenize pek faydası olmayacaktır. Öncelikle sitelerin kalitesi hakkında bilgi sahibi olmalı daha sonra backlink paketi alıp almamaya karar vermelisiniz. Ayrıca yen açılan sitelere hemen backlink inşası uygun görülmemekte ve Google’dan ceza yeme riskinizi arttırmaktadır. Bu nedenle siteniz yeniyse hazır paketlerden uzak durmalısınız.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise backlinklerin otomatik yani bir program veya yazılım aracılığı ile mi sağlanacağıdır. Bu işlemin manuel olarak yapılması daha yararlı olacaktır. Otomatik şekilde yapılan backlink alma işlemleri sitenize yarardan çok zarar getirebilir.

2)Sosyal Medya

Sosyal medya internet siteleri için hem önemli bir hit kaynağı hem de etkili bir backlink alma yoludur. Facebook, Twitter, İnstagram ve diğer sosyal medya ağlarından sitenize ait hesaplar oluşturabilir ve buralarda sitenizin linkini paylaşabilirsiniz. Böylelikle hem hit elde etmiş olursunuz hem de backlink kazanırsınız.

Sosyal medyada sayısız backlink almak için ise viral içerik oluşturmalısınız. Eğer sitenizde bir viral içerik oluşturursanız ve okuyucular için faydalı ve beğenip paylaşabilecekleri bir içerikse alacağınız backlink çok daha fazla olacaktır. Çünkü içeriğinizi beğenen insanlar aynı zamanda bu içeriği arkadaşlarının da görmesini isteyecektir. Böylece içerik sürekli paylaşılacak hem sitenize iyi bir ziyaretçi kitlesi gelecek hem de sosyal medyada yüzlerce backlink elde etmiş olacaksınız. Viral içerik oluşturmak oldukça zordur ancak yine de bu tarz içerik oluşturmayı deneyebilirsiniz.

Backlink Alma Yolları Nelerdir? 2.Bölüm

Backlink Alma Yolları Nelerdir? 1.Bölüm hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

Backlink Alma Yolları Nelerdir? 1.Bölüm hakkında yorum yaz