• Kopya İçeriğin Zararları

 Kaliteli ve özgün içerik web siteleri ve bloglar için vazgeçilmezdir. Sitenizi ayakta tutan ve rakiplerinizden farklı olmasını sağlayan ise özgün ve benzersiz içerikleridir. Bu içerikler sağdan soldan kopyala yapıştır şeklinde olursa er yada geç Google sitenizi cezalandıracaktır.

Çalıntı içerik insanlara özgün bir içerik üretmektense daha kolay ve zahmetsiz gelmektedir. Bir konu hakkında sitenize içerik oluşturmaktansa Google’da arayıp beğendiğiniz bir konuyu ve o konudaki içeriği kendi sitenize ekliyorsunuz. Bunu yaptığınızda yani başka bir siteden yazı eklediğinizde Google sıralamalarda sizi daha alt sıralara atacak hatta sıralamalardan tamamen çıkarabilecektir. Çünkü algoritmada o yazının ilk olarak hangi sitede ve içeriğin ne zaman yayınlandığı sistemde kayıtlıdır.

İçerik Kraldır’ sözü çok doğru ve her webmaster’ın benimsemesi gereken önemli bir noktadır. Kopya içerik, SEO açısından da oldukça zararlıdır. Tabii blog ve sitelerin başarılı olması için de sadece özgün ve kaliteli içerik yeterli değildir mutlaka kaliteli bir SEO çalışmasına da ihtiyaç duyulmaktadır. 

İçeriğini aldığınız (yani çaldığınız) sitenin sizin sitenizde kendi yazısının yayınlandığının farkına varması da mümkündür. İnternette birçok telif hakkı koruyucu site mevcuttur. Eğer bu sitelere kayıtlı ise sizin çok rahat bir şekilde Google tarafından cezalandırılmanıza ve sıralamalardan kaybolmanıza neden olabilir. Bunu yapmayıp sadece kendi sitesinde veya blogunda sizinle ilgili bir yazı yazması bile sizin insanların gözündeki imajınızı sarsmaya hatta yıkmaya yetecektir. Başka bir siteden içerik almanız bazı zamanlarda o sitenin yararınadır ve o siteyi sıralamalarda daha üst sıralara çıkarabilir. Unutmayın, taklitler aslını yaşatır

Sitenizde kopya içerik yayınladığınız ziyaretçileriniz tarafından anlaşıldığında ise bu daha da kötü bir durumdur ve hit kaybına uğramanız kuvvetle muhtemeldir. Sizin özgün içerik oluşturmadığınızı ve özgün içerik üretmediğinizi bilen bir kişi sitenize bir daha uğramayacaktır.

Site veya blog sahibi olmak kolaydır. Bunu belli bir ücret karşılığında bu işlerle uğraşan kişilere yaptırabilir hatta ücretsiz blog servislerinden kendinize blog oluşturabilirsiniz. Ancak blog açmaktan çok ona düzenli içerik girmek daha önemlidir. Sizin de elbette zamanınızın olmadığı veya bundan sıkıldığınız anlar olacaktır. Sürekli özgün ve benzersiz içerikler üretmek oldukça zordur ancak bu sorunu iki yöntemle çözebilirsiniz.

Birinci yöntem vaktinizin çok olduğu zamanlarda daha fazla içerik üreterek bazı zamanlarda bu yazıları kullanmanızdır. Yani her gün bir içerik giriyorsanız zamanınız olduğunda 4-5 içerik üreterek bunları zamana yayarak yayınlayabilirsiniz. Böylelikle her gün içerik yazmanıza gerek kalmaz.

İkinci yöntemde ise özgün içerik üreten yazarlardan blogunuzla ilgili içerik üretmesini isteyebilir ve bu içerikleri yayınlayabilirsiniz. Bu tabii ki belli bir ücret karşılığında olacaktır. Bu seçeneği pek tavsiye etmesem de yine de site ve blog sahipleri için sık kullanılan bir seçenektir.

Markalaşma için veya imaj kaybı yaşamamak için kendi özgün içeriğinizi üretin, az yada çok sizin olan her zaman daha iyidir.

Kopya İçeriğin Zararları Nelerdir? hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

Kopya İçeriğin Zararları Nelerdir? hakkında yorum yaz