• Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality)

Artırılmış gerçeklik ("Augmented Reality" kısa kullanımı ise "AR" dir) , sanal ortamda gerçekliğin üst düzeye ulaşabilmesi adına oluşturulmuş bir teknolojidir. Tabletinizden haber okurken veya ders çalışırken dokunduğunuz nesne size gerçeklik hissi vermiyor olabilir. Doğada yahut yaşadığımız gerçek hayatta, dokunduğumuz, gördüğümüz ve işittiğimiz ne varsa gerçek olarak nitelendirilir. Ancak sanal dünya biraz daha soyut kalır. İzlediğiniz bir video kaydı sizde gerçek bir duygu yaratmayabilir. İşte bu noktada sanal gerçeklik devreye girer. Bu teknoloji sanal âlemin gerçeklikle yakınlaşması için üretilmiştir diyebiliriz.

Bilişim ve teknoloji uzmanları; teknolojik bir aygıtın  tablet, akıllı telefon veya laptopun sunduğu, GPS verileri, grafik özellikleri, ses, görüntü gibi donanımsal ve yazılımsal özellikleri yeniden yapılandırarak gerçekliği hissedilebilir düzeye eriştirmişlerdir. Artırılmış gerçeklik böyle tanımlanabilir. Teknolojiyi kullanan kişiler üretilen artırılmış gerçeklik uygulamaları sayesinde, anlık olarak kullanım sağlayabilirler. Artırılmış gerçeklik uygulamaları ile dış dünya daha iyi gözlemlenebilir ve dış dünya hakkında daha çok bilgi sahibi olunabilir. 

Birçok artırılmış gerçeklik uygulaması mevcut. Aurasma ismiyle bilinen uygulama en yaygın kullanım alanına ve en çok kullanıcıya sahip olanıdır. Aurasma bir görüntü tanımlama aracı olarak bilinir. 3D modellemeleri, animasyonlar ve zengin medya içerikleri üretilmesi konusunda oldukça iyidir. Birçok işlevi bulunmaktadır. Kullanımı eğitim alanında oldukça yaygındır. Öğretmenler Aurasmayı en sık kullanan meslek grubudur.

Eğitim Alanında Kullanımı

Ülkemizde kullanımı şimdilik yok denecek kadar azdır. Amerika ve İngiltere gibi ülkeler bu teknolojiyi eğitim sisteminin bir parçası haline getirmeye gayret göstermektedirler. Uzman görüşlerine bakılırsa öğrencilerin odaklanma becerilerini ve derse yatkınlık gösterme gibi eğilimlerini artırmaktadır.

Kullanımı oldukça kolay olan artırılmış gerçeklik uygulamaları üretilerek okullarda öğrenim sürecinin daha hızlı ilerlemesi sağlanıyor. Bu tip uygulamaların ders çalışmaya ve öğrenmeye karşı önyargılı olan öğrenciler üzerinde olumlu sonuçlar doğuracağı muhtemeldir.

Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) hakkında yorum yaz