• Responsive Web Sitesi Tasarımı

Responsive web sitesi tasarım, internet kullanıcılarının, tablet, akıllı telefon, dizüstü farkı göz etmeksizin her türlü teknolojik cihazdan aktif olabilecekleri sitelerin tasarlanış biçimidir. Responsive web sitesi tasarım, ekran çözünürlüğünden bağımsız olarak her türlü piksel özelliğine uygun olarak yapılır. Böylece internet kullanıcıları her türlü aygıttan responsive olarak tasarlanmış bir web sitesine ulaşım sağlayabilirler.

Günümüz teknolojisi, responsive web sitesi tasarımlarına olan ihtiyacı artırmış durumdadır. Herkesin sanal dünyada gezinti için seçtiği aygıt farklılık arz etmekte. Hal böyle olunca ulaşımın her türlü ekrana sığdırılabilmesi gereksinimi doğuyor. Bunu daha iyi anlayabilmek için istatistiklere göz atmak yeterlidir. Türkiye’deki 35 milyon internet kullanıcısının neredeyse %45’lik bölümü internete mobil cihazlardan bağlanmakta.

Responsive web sitesi tasarımı kapsamında olan siteler, site kullanıcılarının hangi aygıt vasıtası ile giriş yaptıklarını çözümleyerek içeriği kullanışlı hale getirecek biçime dönüştürme özelliğine sahip. Böylece internet kullanıcıları sitede daha aktif bir dolaşım sağlayabiliyorlar. Responsive tasarımın diğer bir özelliği ise arama motorlarının ilgisini çekmiş olmasıdır. Web sitenizin SEO odaklı çalışmasını sağlayabilmektedirler.

Responsive Web Tasarımının Avantajları

SEO Odaklı Çalışma Sistemi: Arama motorlarında en üst seviyelerde yer almak ve sitenize değer katmak için responsive tasarım oldukça önemlidir. Sitenin URL yapısı aygıt kullanımına göre değişmediği için her türlü teknolojik cihazda bulunmanız daha kolay olacaktır.

Kullanım Kolaylığı: Responsive web sitesi tasarımının en güzel yanı kullanım kolaylığı sağlamasıdır. Özellikle mobil cihazlarda küçük yazılarla uğraşmak, boyut büyütmek gibi bir dert olmadan kolayca erişim sağlanır.

Bakım Konusunda Kolaylıklar: Site tasarımınız responsive olduğunda her türlü çözünürlük seçeneğini gözeterek farklı tasarımlar yapmakla uğraşmazsınız. Tek bir domain üzerinden çalışabilir ve böylece bakım işlerini daha hızlı yürütmüş olursunuz.

Maliyetin Azalması: Web siteniz tek bir domain ve hosting üzerinden çalışacağından maliyet azalmış olacaktır.

Responsive Web Sitesi Tasarımı hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

Responsive Web Sitesi Tasarımı hakkında yorum yaz