• Mobil Uygulama Programlama Dilleri

Teknolojik cihazlarda mobil cihazların sağladığı özellikler ve kolaylıklarla birlikte dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar ikinci plana itildi. Yazılım şirketleri her geçen gün büyüyen mobil cihaz pazarında uygulama üretebilmek için yarış halindeler. Peki bu uygulamalar nasıl geliştiriliyor? Hangi programlama dilleri kullanılıyor? Öğrenmek için yazımın devamını okuyunuz.

Mobil uygulamaları üretmek için programlama dillerine hakim olmak yeterli değil. Aynı zamanda iyi bir tasarımcı olmak gereklidir. Mobil uygulamaların kullanıcı kitlesi çok değişkendir. Hal böyle olunca mobil uygulamalarda aranan kriterlerde farklılık göstermektedir. İnternette birçok hazır uygulama yapmaya yönelik site mevcut. Ancak kapsamlı işler üretilmek isteniyorsa mobil uygulamalar için kullanılan programlama dillerini iyi bilmek gerekli.

C: Yazılım dünyasında şimdiye değin en çok kullanılan ve 30 yılı aşkın bir geçmişi bulunan en köklü programlama dilidir. “C” dilini öğrenmek size C++ Ve Java gibi dilleri öğrenirken kolaylık sağlayacaktır. Dil sentaks bakımından biraz zordur ancak zamanla çözülebilir. Özellikle nesne tabanlı programlama mantığını kavramak için “C” dilinin bilinmesi gerekmektedir.

C++: C programlama dilinin nesne tabanlı olanıdır. Birçok işletim sistemi için ve gömülü uygulamalar oluşturmak için tercih edilmektedir. C++ kullanmanın en büyük avantajı, gerekli optimizasyonların yapılması ile oldukça hızlı uygulamalar üretilebiliyor olmasıdır.

Objective-C: Nesne tabanlı bir programlama dili olan Objective-C, iPhone ve iPad cihazları için İOS işletim sistemi ile çalışan uygulamalar oluşturmanızı sağlar. iPhone ve iPad cihazları için uygulama üreticilerinin en çok tercih ettiği programlama dilidir.

HTML5: Aslında daha çok işaretleme dili olarak tanımlanabilir. HTML5 ile web uygulamaları geliştirebilirsiniz. Mobil cihazlarla entegre biçimde çalışabilmektedir. HTML5 ile oluşturduğunuz uygulamanızı İOS veya Android yerel programları haline dönüştürmediğiniz sürece ne yazık ki uygulama marketlerine ekleyemiyorsunuz.

Mobil Uygulama Programlama Dilleri hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

Mobil Uygulama Programlama Dilleri hakkında yorum yaz