• Temel Programlama Dilleri

C

Yapısal programlama dillerinden birisidir. Kullanımı ilk başlarda zordur ancak alışıldığında oldukça kullanışlı olduğu anlaşılacaktır. Esnek yapısı ile bilgisayar programcılarına yıllarca hizmet sunmuş ve hem geçmişte hem de günümüzde kabul görmüştür. C ile sistem yazmak, oyun yazmak veya printer kontrolü yazmak mümkündür. Kullanım alanı oldukça geniştir.

C++

Nesneye yönelik programlama dillerindendir. C dilinde olan özelliklere artı olarak nesne yönetim özelliği sağlanabilmektedir. Şu an dünyamızda en çok kullanılan programlama dilleri arasındadır.

C#

C++ gibi nesneye yönelik programlama dillerindendir. Yazılımcılar için en avantajlı özelliği internet uygulamaları ve yerel uygulamalar programlamakta bir takım kolaylıklar sunuyor olmasıdır. Java diline alternatif olarak Microsoft’un oluşturduğu dillerden birisidir. Microsoft teknolojileri için gereksinim duyulacağı kesindir.

Java

Nesneye yöneliktir. Modern bir altyapıya sahip olup kendini sürekli geliştiriyor ve yeniliyor olması bakımından kullanıcı kitlesi gün geçtikçe artan bir programlama dilidir. Java programlama dili her alanda kullanılabilir. Esnek kullanımı ile yazılımcıların beğenisini kazanmıştır.

VB.NET

Nesneye yönelik bir dil olup Visual Basic adlı dildeki özellikler bu dilde yeniden yapılandırılmıştır. Kod yazmak konusunda kolaylık sağlaması bakımından Visual Basic’ten daha kullanışlıdır. OOP’nin özellikleri desteklenmiştir. Bununla birlikte kullanım alanı oldukça geniştir. İnternet uygulamaları ve yerel uygulamalar geliştirilebilir.

Delphi

Pascal tabanlıdır. Nesneye yönelik programlama yapabilir. Akademik çalışmalarda ve öğrenimde kullanılan bir dildir. Visual programlama özelliğine sahiptir.

Pascal

Yapısal bir dildir. C diline oldukça benzer. Öğrenimde kullanımı oldukça yaygındır. Bilimsel hesaplamalar yapmaya yatkın yazılımlar geliştirmeye müsait bir dildir.

Visual Basic

Basic tabanlı bir dildir. Öğrenilmesi kolay ve kullanım alanı geniş bir dil olması bakımından pek çok yazılımcının tercihi bu dildir. Kullanıcı arabirim tasarımında kullanımı yaygındır. Özel programlar geliştirmeye yönelik kullanılır.

Temel Programlama Dilleri hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

Temel Programlama Dilleri hakkında yorum yaz