• Artırılmış Gerçeklik (AR) Kullanım Alanları

Çağımız insanı artık dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarını bir kenara bırakıp akıllı telefonlara ve tabletlere yönelmiş durumda. Mobil cihaz kullanımının ülke nüfusunun neredeyse tamamına yayıldığı ülkemizde ister istemez insanlar mobil cihazların sağladığı özellikleri hayatlarının bir parçası haline getiriyorlar. Gerçekten de bakıldığında akıllı telefonlar hayatı büyük ölçüde değiştirdi. İnsanlar artık her türlü işlemlerini teknoloji sayesinde halledebiliyorlar. Akıllı telefonun sunduğu bir uygulama teknolojisinden bahsedeceğiz. Artırılmış Gerçeklik. Bu teknoloji sayesinde dış çevrede ne varsa sanal dünyada birebir gibi gözlemlenebilmekte. Artırılmış gerçeklik teknolojisi, akıllı telefonlar ve tabletler vasıtası ile kullanılabilir. Belirli bir amaca yönelik geliştirilmiş birçok artırılmış gerçeklik uygulaması mevcuttur. Kullanımında insanlara yarar sağladığı yadsınamayacak bazı alanlar mevcut. Bunlardan birkaçını aşağıda belirttim.

Eğitim

Artırılmış gerçeklik uygulamaları çok yönlüdür. Eğitimin her alanı için mevcut bir artırılmış gerçeklik uygulaması üretilebilir. Çünkü öğrenme sürecini etkileyen ve uygulamalı derslere netlik kazandıran bir teknolojidir. Geometri, resim, coğrafya ve daha birçok ders için özellikle artırılmış gerçeklik uygulamaları tercih edilir. Anaokulu öğrencilerinden tutun akademisyenlere kadar her seviyede insanın eğitimine hitap eden bir artırılmış gerçeklik uygulaması mevcuttur.

Pazarlama

Pazarlamada direkt olarak ürün tanıtımı esnasında kullanılabileceği gibi pazarlama araştırmaları esnasında da kullanılabilmektedir. Otomotiv, teknoloji gibi ürünleri pazarlama departmanları genel olarak artırılmış gerçeklikten faydalanmaktadırlar.

AR-GE ve Saha Araştırmaları

AR-GE araştırmaları yürütülürken ve bilhassa saha araştırmalarında artırılmış gerçeklik uygulamaları kullanılmaktadır. Bir nesneye yönelik veya dış çevreden herhangi bir bölgeye yönelik kısmi araştırmalar esnasında bilgi içerikleri ekleme özelliği ve daha birçok özellik kullanılabilir. Meslek grupları arasında, antropologlar, arkeologlar, tanıtımcılar ve akademisyenler tarafından artırılmış gerçeklik özellikle tercih edilebilir. Tek bir meslek grubuna yönelik hazırlanmış artırılmış gerçeklik uygulamaları bulunmaktadır.

Artırılmış Gerçeklik (AR) Kullanım Alanları hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

Artırılmış Gerçeklik (AR) Kullanım Alanları hakkında yorum yaz