• Video Paylaşım Sitelerinde Kanalı Olanlara Vergi Geliyor

Maliye bakanlığı, Youtube, Dailymotion, İzlesene gibi video paylaşım sitelerinde kanalı olup, buradaki paylaşımlarını gelire çevirenlerden vergi alınmasına ilişkin düzenleme çalışmaları için, düğmeye basıyor.

Özellikle Türkiye'de ofisi yada firması olmayan kullanıcılar, youtube kanalları üzerinden gelir elde edebiliyorlar. Bu gelirleri abone sayısı, izlenme oranı ve reklam paylarından kazanan kullanıcılar oldukça fazla sayıda.

Dünya gazetesinden yayınlanan bir habere göre; Maliye bakanlığı bu tür gelir elde eden kanalları takibe alarak, gelir elde ettiğini kesinleştirdiği takdirde, gelire orantılı bir vergi almaya başlayacak.

''Socialblade'' sitesinin açıkladığı verilere göre, Türkiye'de yayın yapan 10 popüler kanalın, yıllık ortalama kazancının toplamı, 2 milyon 466 bin dolar. Türk Lirası karşılığı ise 7 milyon 150 bin lira.

Başbakan Binalı Yıldırım'ın yaptığı açıklamada: ''21 ülkede Youtube'nin ofsileri bulunuyor, Türkiye'de de youtube resmi temsilcilik kurmalı.'' dedi.

Dailymotion ise, Türkiyede bir temsilcilik bürosu bulundururken, vergisini ödüyor ve sitesinde yayınlanan videolar hakkında, hukuki sorumluluğu üstleniyor. Önemli sosyal paylaşım sitelerinden, Facebook ve Twitterin'da henüz bir Türkiye temsilciliği bulunmuyor.

Video Paylaşım Sitelerinde Kanalı Olanlara Vergi Geliyor hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

Video Paylaşım Sitelerinde Kanalı Olanlara Vergi Geliyor hakkında yorum yaz