• Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality)

Artırılmış gerçeklik yani Augmented Reality, günümüzün en önemli teknolojilerinden bir tanesidir. Firmalar şuanda üretmiş oldukları ürünleri pazarlayabilmek için genel olarak artırılmış gerçeklik üzerine yatırım yapmakta ve yaratıcı işler ortaya çıkartmaktadırlar. Peki, birçok firmanın peşinde koştuğu ve tanıtımını yaptığı artırılmış gerçeklik tam olarak nedir?

Artırılmış gerçeklik, cihazlardaki cisim tanıma özelliğinden yararlanarak, sanal cisimlerin gerçek objeler üzerine bindirilmesine denilmektedir. Bu özellikten yararlanabilmek için ortamda internetin ve elinizde de artırılmış gerçeklik tanımı yapabilecek cihazın bulunması gerekiyor. Ayrıca artırılmış gerçeklik cihazlarında tanımlanmış olan uygulamaların yüklü bulunması gerekiyor. Tüm bu koşullar sağlandığında, artırılmış gerçeklik için tasarlanmış olan görsel, cihazda yüklü olan uygulama vasıtasıyla görsel haline dönüştürülmekte ve yeni bir görüntü elde edilmektedir. Özellikle Microsoft’un üretimi olan Hoılolens ve Meta firması tarafından üretilen AR 2 gözlükleri şuanda piyasada bulunan en iyi cihazlar olarak ön plana çıkmaktadır.

Artırılmış gerçeklik (AR), Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

Artırılmış gerçeklik denildiği zaman ilk akla gelen pazarlama sektörü oluyor. Firmalar, kendi üretimi olan cihazları daha iyi pazarlayabilmek için bu teknolojiden sonuna kadar faydalanıyorlar. Bu da müşterilerin daha kolay etkilenmesini sağlamaktadır. Özellikle markaların akılda kalıcı olmasını sağlamak için hizmet ve ürün tanıtımları genelde sanal gerçeklik ile yapılmaktadır.

Marka tanıtımları dışında emlak firmaları da yine AR teknolojisini sonuna kadar kullanıyorlar. Evlerin camına asılacak olan ilandaki kodu tarayarak kolay bir şekilde yüklenmiş olan videoya bağlanabilir ve evin içerisini detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Ayrıca billboardlarda tanıtımı yapılan filmler içinde kod taraması yapabilir ve film fragmanlarını cihazlarınıza indirebilirsiniz. Bu sayede sanal gerçeklik ile filmleri izleyebilir ve videonun sonunda çıkan bilet satın alma linkleri ile de biletlerinizi hızlı ve kolay bir şekilde temin edebilirsiniz.

Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) teknolojisi hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) teknolojisi hakkında yorum yaz