• Giyilebilir Teknoloji Nedir

Akıllı saatler, bileklikler, akıllı ayakkabılar ve daha onlarcası… Tüm bunlar giyilebilir teknolojiye birer örnek olarak gösterilebilir. Akıllı telefonlardan sonra icat edilmiş en büyük yeniliklerden birisi olarak kabul edilen giyilebilir teknoloji sayesinde yapabileceklerinizin sınırı bulunmuyor. Peki, giyilebilir teknoloji ne anlama geliyor?

Giyilebilir teknoloji, üstünüze giydiğiniz teknolojik aletlerin genel adıdır. Ancak dikkat edilmesi gereken belirgin bir ayrım bulunuyor. Günlük hayatta kullanmış olduğumuz kulaklıklar gibi cihazlar giyilebilir teknoloji ürünleri arasında girmemektedir. Bir ürüne giyilebilir teknoloji denilebilmesi için o cihaz üzerinde sensörlerin bulunması ve bu sensörlerden gelen sinyallerin akıllı telefonlara aktarılması gerekmektedir. Aktarılacak olan bu bilgiler ise fitness, gün içi hareketler gibi veriler olabilir.

Nasıl Giyilirler?

Giyilebilir ürünlerin birçoğu bileklere takılarak kullanılmaktadır. Ancak yakın bir zamanda boyna asılan ya da üzerinize tutunana versiyonları da piyasaya sürülecek. Giyilebilir teknolojik ürünlerin büyük bir kısmı aksesuar tarzındadır ve günlük hayatta sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Saat, bileklik, yüzük, kolye bunlara birer örnek olarak gösterilebilir.

Giyilebilir Teknolojik Ürünler Hangileridir?

Akıllı saatler: Günümüzde en çok çeşidi bulunan giyilebilir teknoloji ürünü hiç kuşkusuz saatlerdir. Bileğinize takacağınız saatler sayesinde gelen aramalarınızı cevaplayabilir ya da maillerinize göz atabilirsiniz.

Başa takılan ekranlar: Özellikle oyun tutkunlarına hitap eden bu ekranlar üç boyutlu görüntü vermektedir.

Akıllı gözlükler: Google’ın üretmiş olduğu Google Glass bu ürünler arasında en çok bilinenidir. Bu gözlükler sayesinde bulunduğunuz yer hakkında fikir edinebiliyorsunuz.

Akıllı giysiler: Kimi firmalar akıllı saatlerde mevcut olan özellikleri mücevherat eşyalarına aktarmayı başardı. Bu eşyaları bir mücevher olarak kullanabiliyorsunuz.

İmplantlar: Nereye giderseniz gidin implantlar daima sizinle beraber olacaktır. Çeşitli sağlık sorunlarından dolayı vücuda yerleştirilmektedirler. Gelecek 20 yıl içerisinde daha fazla gelişmesi düşünülmektedir.

Kısacası Giyilebilir teknoloji ürünleri olarak bunlar gösterilebilir.

Giyilebilir Teknoloji Nedir? hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

Giyilebilir Teknoloji Nedir? hakkında yorum yaz