• Sanal Gerçeklik ( Virtual Realty ) Nedir?

Gelişen teknoloji ile beraber artık hayatımızın içerisine birçok farklı teknolojik cihaz girmiş durumda. Sanal gerçeklik gözlükleri de bunlardan bir tanesi. Peki, sanal gerçeklik nedir ve hangi alanlarda kullanılır?

Sanal gerçeklik, teknik olarak kişilerin cisimleri üç boyutlu olarak algılaması ve ortamın içinde gibi hissetmeleri olarak tanımlanabilir. Kullanıcılar kullandıkları çeşitli ekipmanlar ile sanal ortama dâhil olmakta ve nesneleri üç boyutlu olarak algılamaktadırlar. Kullanıcılar cihazları kullanarak sanal ortama girdikleri andan itibaren gerçek ortam ile aralarında olan bağ kopmakta ve kendilerini oluşturulan sanal ortam içerisinde bulmaktadırlar. Ancak bu deneyimin kusursuz olabilmesi için kullanılacak olan ekipmanları da kusursuz olması gerekiyor. Aksi durumda yetersiz ekipmanlar kullanıcıların Sanal gerçeklik deneyimi tam olarak yaşamalarına engel olacaktır.

Sanal gerçeklik, katılımcının üzerinde yarattığı gerçeklik hissiyatına göre iki farklı gruba ayrılmaktadır. Kısmi katılım yapılan ortamlarda kullanıcı gerçek dünya ile arasındaki bağlantıyı tamamen koparmaz. Ancak tam katılımlı ortamlarda ise kullanıcıların tüm duygusal algılarına hitap edilmektedir. Ayrı duvarlar, ayrı müzik ve görüntü sistemleri kısacası her şey kullanıcıların tam bir sanal gerçeklik deneyimi yaşaması için dizayn edilmiştir. Bu gerçekliğe ise CAVE adı verilmektedir. Bunun yanı sıra birde ortak katılımların yapılabildiği sanal gerçeklik ortamları bulunmaktadır. Bu ortamlara ise birden fazla kullanıcı bağlanabilmektedir.

Sanal Gerçeklik Hangi Alanlarda Kullanılır?

Sanal gerçeklik henüz yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan bir teknoloji olsa da kullanım alanları oldukça geniştir. Bu alanların başında ise oyun dünyası geliyor. Oyun dünyasının devleri, oyun severlere daha farklı deneyim sunabilmek için artık oyunlarını sanal gerçeklik ile uyumlu hale getiriyorlar. Oyun oynarken kullanılacak olan ekipmanlar ile bu deneyim yaşanabiliyor. Bunun dışında ise emlak sektöründe ve grafik tasarım sektöründe de yine sanal gerçeklik az da olsa kullanılmaya başlandı.

Sanal Gerçeklik ( Virtual Realty ) Nedir? hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

Sanal Gerçeklik ( Virtual Realty ) Nedir? hakkında yorum yaz