• Yazılım-Programlama Nedir?

Yazılım-programlama, bilgisayarların donanıma nasıl davranması gerektiğini anlatan ve bilgisayara yön veren komutlar zinciri olarak isimlendirilebilir. Bunun için kodlamalar, kelimeler, komutlar ve daha onlarca şey kullanılmaktadır. Bu sürecin doğru bir şekilde işleyebilmesi için gerekli kodların yazılarak bu kodların test edilmesi ve bilgisayara gerekli komutları verip vermediği incelenmelidir.

Yazılım-programlama, programlama dilinde yapılmalıdır. Bunun içinde genellikle Java ya da C seviyesinde yüksek bir programlama uygulaması kullanılabilir. Ayrıca kimi zaman assembly ya da makine dili de kullanılabilmektedir. Yazılan kaynak kodları da genel olarak bir bağlayıcı yardımı ile sistem üzerinde çalıştırılabilir hale getirilmektedir. Ayrıca hazırlanan kaynak kodları bir derleyicinin yardımına ihtiyaç duyulmadan satır satır çalıştırılabilir. Derleyici ise yazılan kodları kontrol eden, kodların çalışmasını denetleyen ve hata varsa bu hataları deneyerek ayıklayan komuttur.

İnternet kullanımının artması ve bilgisayarlara verilen önemin artması ile beraber artık programlama ve yazılımlar da giderek önemli hale geldi. Günümüzde birçok firma daha verimli çalışabilmek için bu yazılımlara ihtiyaç duymaktadır. Firmaların işleyişine uygun olarak hazırlanacak olan yazılımlar ile tüm işlemleri daha hızlı ve kolay bir şekilde yapmak mümkündür. Ancak bunun için doğru ekipler ile çalışmak gerekiyor.

Yazılım-programlama için ilk olarak firmanın nelere ihtiyacının olduğu belirlenmelidir. İhtiyaçlar belirlendikten sonra bu ihtiyaçlar için en uygun kaynak kodlar geliştirilir ve bunlar teker teker yazılır. Daha sonrasında kaynak kodlarının istenileni verip vermediği test edilir. Eğer programlamada bir sorun varsa ilk olarak soruna nelerin neden olduğu tespit edilir. Tüm sorunlar tespit edildikten sonra teker teker sorunlar giderilir ve yazılım kullanılabilir hale getirilir. Bu aşamadan sonra ise yazılımların kullanılabilmesi için bilgisayar ortamına yüklenmeleri yeterli olacaktır. Bu aşamadan sonra yazılım kendinden istenilenleri otomatik olarak yerine getirecektir.

Yazılım-Programlama Nedir? hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

Yazılım-Programlama Nedir? hakkında yorum yaz