• Mobil Uygulamalarla İlgili Bilmedikleriniz

Teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesi ve küresel dünya da hızlı bir şekilde yayılması  günümüzün iletişim araçlarınında gelişmesinin önünü açmıştır.   En popüler iletişim araçlarından biri olan mobil telefonlar iletişim aracı görevinin yanında farklı uygulamalar ile kullanıcılarının keyifli vakit geçirmesini, işlerini mobil telefonlar aracılığı ile yapmalarını, müzik dinleyerek, film izleyerek  anı değerlendirmelerini sağlıyor. Mobil devrim olarak adlandırılan bu uygulamalar, mobil yazılımcılar tarafından hayata geçirilen ve kullanıcılara ücretsiz veya küçük ücretler karşılığında kullanım hakkı verilen teknolojik yazılımlardır.Günümüzde dünya da 3 milyardan fazla cep telefonu olduğu düşünüldüğünde mobil uygulamaların ne denli yoğun bir kullanımı olduğunu anlayabiliyorsunuz. Mobil uygulamalar bu kadar yoğun bir şekilde kullanılsa da bu uygulamalar hakkında bilmediğimiz pek çok önemli nokta var. Bu noktaları şu şekilde sıralayalım:

1 ) Cep telefonu kullanıcılarının telefonlarında ortalama 85 – 100 arası mobil uygulama yer alıyor. Bu uygulamalar içinde en fazla oran sosyal medya uygulamaları ve mobil iletişim uygulamaları  yer alıyor.

2 ) Cep telefonları için yazılan mobil uygulamaların teknolojik adaptasyonları şarj sürelerini doğrudan etkilediği için cep telefonu bataryaları kapasitelerinden %20 fazla kapasiteye sahip olacak şekilde üretilerek tasarım yapılıyor. Batarya tasarımı ve boyutuna göre akıllı cep telefonlarının tasarımı ve büyüklükleri belirleniyor.

3 ) Sosyal medya uygulamaları, Ios ve android işletim sistemlerinde gerekli grafik yeterliliklerini sağlayabilmesi için  son sürüm işletim sistemine göre yazılır. Bu sayede bir önceki işletim sistemi tarafından da çalıştırılacak ve sorunsuz olarak kullanılacaktır.

4 ) Dünya genelinde 1.2 milyon adet Ios mobil uygulaması mevcutken, android işletim sistemi uygulama sayısı ise 900 bin civarındadır. Bu uygulamaların büyük çoğunluğunu oyunlar oluşturuyor olsa da  iş ve seyahat uygulamaları  da oldukça fazla sayıdadır.

5 ) Günümüzde mobil telefonların kullanımı yaygınlaştığı için şirketler ve firmalar mobil uygulama sahip olma zorunluluğuna uymak zorunda kalmışlardır. Sıkı bir pazarlama ağı olan mobil kullanıcıları kazanmak  ve pazarlama stratejilerini bu yönde geliştirmek için  bir çok firma mobil uygulamaya sahip olmuştur.

6 ) Mobil uygulamaların kullanıcılar açısından en büyük problem konusu telefonun şarjının kullanım süresini kısaltmasıdır. Uygulamalar en az şarj tüketecek şekilde yazılıyor olsalar da cep telefonu kullanıcıları bu soruna çözüm bulmak için uygulamaları kullanmadıklarında kapatmak zorunda kalmaktadır.

7 )  Yazılımcılar geliştirdikleri mobil uygulamaları ücretsiz olarak kullanıma sundukları için  gelir elde edememektedir. Gelir elde etmek amacıyla küçük reklamları uygulamanın kullanımı esnasında yayınlamaktadırlar. Bu durum uygulamaları kullanan kullanıcılar açısından sorun olsa da bazı küçük programlar ile bu reklamlar bertaraf edilebilmektedir.

 Günümüzde mobil uygulamalar bu denli yaygın bir şekilde kullanılırken bir ticaret ağının oluşmaması söz konusu değildir. Girişimciler mobil uygulamaları yazarak, reklam yayınlayarak veya telefon üreticilerine pazarlayarak gelir elde ettikleri gibi sadece tanıtım amaçlı olarak ücretsiz de kullandırabilmektedir. Bu yöntemle kullanıcıları kendi uygulamalarına bağlayarak güncek müşteri portföyünü de geliştiriyorlar.

Mobil Uygulamalarla İlgili Bilmedikleriniz hakkında yorumlar

    Henüz Yorum Yok

Mobil Uygulamalarla İlgili Bilmedikleriniz hakkında yorum yaz