Günümüzde teknoloji çok ilerlemiş ve giydiğimiz giysilerin içine kadar ulaşarak bizlere daha rahat  ve daha konforlu bir yaşam sunmaya başlamıştır. Giyilebilir teknoloji olarak adlandırılan bu sistemler, sporcuların daha yüksek performans göstermesini sağlayan, yaşlıların sağlık bakımları ve takiplerini yapmalarını sağlayan, gençlerde zamanın daha keyifli olarak geçirilmesini sağlayan bir sistemdir. Teknolojinin yapılmış olan sınıflandırmalara göre farklı sistemler olarak elbiseler için yerleştirilmiş olması giyilebilir teknolojinin daha faydalı olmasını sağlamıştır.

Giyilebilir teknoloji, giydiğiniz ayakkabı, pantolon, eşorfman, gömlek veya tişört için yerleştirilebildiği gibi bileklik, saat, bere, şapka gibi harici olarak da  kullanılabilmektedir. Gömlek veya tişört için yerleştirilmiş olan  teninizin sıcaklığına duyarlı sayaçlar ile kalp ritminizi ölçebileceğiniz, vücut sıcaklığının artışına göre tansiyonunuzu izleyebileceğiniz, spor müsabakalarında sporcunun performansını canlı olarak takip edebileceğiniz, vücut ritminize göre dinlediğiniz müzik türüne değiştirebileceğiniz sistemler olarak günümüzde kullanılan giyilebilir teknoloji gittikçe yaygınlaşmaktadır.  Yaygınlaşmasına müteakip geliştirilmesi sürdürülen  giyilebilir teknolojiler, yakın gelecekte tüm yaşamımıza hakim olacaktır.

Kafamıza takacağımız bir şapka, bir gözlük veya bir sac bandı ile  tüm vücut hareketlerimizi kayıt altına alabilir, tehlike anında salgıladığımız adrenalin miktarı ölçülebilir,  olaylara ve durumlara karşı vereceğimiz reaksiyonlara göre psikolojik takibimiz yapılabilir. Yaşlılarda bu durum tamamen sağlık açısından ele alınmış ve yaşlıların  kendi sağlıklarını kendilerinin takip etmesi, acil bir durumda en yakın sağlık polikliniğinin aranması da sağlanmıştır. Sporcular için giyilebilir teknoloji, performanslarının takip edilmesi, performanslarını yükseltilmesi gibi konularda en iyi olmayı amaçlar. Sporcular için giyilebilir teknoloji hayati öneme sahiptir. Bu konuların dışında giyilebilir teknoloji, insan yaşamının daha konforlu olmasını sağlamak için geliştirilmektedir.  Yakın gelecekte giyilebilir teknolojiler ile iletişim kurabilecek, evimizdeki otomasyon sistemlerini kontrol edebilecek, hayatımızı giysilerimiz üzerinden yönetebileceğiz.

Giyilebilir Teknoloji hakkında yorumlar

  • Murat | 15:03:21 | 28/Temmuz/2016 |

    Böyle giderse yakında IRONMAN gibi dolaşıcaz ortalıkta :D

Giyilebilir Teknoloji hakkında yorum yaz